Zagonetka

Otkriće moćnog teleskopa Webb. Svemir se širi daleko brže nego što se dosad znalo

T.I.

iStock

iStock



Podaci koje je prikupio dosad najmoćniji NASA-in svemirski teleskop James Webb u protekle dvije godine potvrdili su raniji nalaz teleskopa Hubble – svemir se širi najmanje osam posto brže nego što su astronomi dosad mislili.


Opažanja Webba, najjačeg ikada dosad raspoređenog svemirskog teleskopa isključuju, čini se ideju o tomu da su podaci s njegova prethodnika Hubblea na neki način bili pogrešni zbog grešaka na tom instrumentu.


“Ovo je najveći uzorak podataka Webb teleskopa u njegove prve dvije godine u svemiru i potvrđuje Hubbleovo zagonetno otkriće s kojim se hrvamo već čitavo desetljeće. Svemir se širi brže nego što i naše najbolje teorije mogu objasniti”, kaže astrofizičar Adam Riess sa Sveučilišta Johns Hopkins u Marylandu, glavni autor studije objavljene u ponedjeljak u časopisu Astrophysical Journal.




Kaže da nešto nedostaje u našem razumijevanju svemira.


“Naše razumijevanje svemira sadrži puno neznanja o dva elementa – tamnoj tvari i tamnoj energiji – a oni čine 96% svemira. Tako da ovo nije mala stvar”, dodao je Riess, koji je 2011. dobio Nobelovu nagradu za fiziku.


Njegov kolega Siyang Li, doktorand astronomije i astrofizike kaže da postoji potreba za revizijom našeg modela svemira, iako je u ovom trenutku teško odrediti što je to.


Tamna tvar, za koju se smatra da čini oko 27 posto svemira, hipotetski je oblik materije koji je nevidljiv, ali se pretpostavlja da postoji na temelju njezinih gravitacijskih učinaka na običnu materiju – zvijezde, planete, mjesec i sve stvari na Zemlji.


Tamna energija, za koju se vjeruje da čini približno 69 posto svemira, hipotetski je oblik energije koja prožima goleme dijelove svemira, a koja se suprotstavlja gravitaciji i pokreće ubrzano širenje svemira.


“Postoje mnoge hipoteze koje uključuju tamnu tvar, tamnu energiju, tamno zračenje ili samu gravitaciju koja ima neka egzotična svojstva kao moguća objašnjenja”, rekao je Riess.


Istraživači su upotrijebili tri različite metode za mjerenje specifične metrike – udaljenosti od Zemlje do galaksija u kojima je dokumentirana vrsta pulsirajuće zvijezde nazvane Cefeide. Webbova i Hubbleova mjerenja potpuno su se poklapala.


Svemir je nastao velikim praskom prije 13 do 14 milijardi godina i od tada se neprestano širi. Znanstvenici su 1998. otkrili da se ovo širenje zapravo ubrzava, a kao pretpostavljeni razlog bila je – tamna energija.