Rizična ponašanja

Nova studija. Djeca koja premalo spavaju u budućnosti bi mogla biti sklona drogiranju

Hina

Ilustracija iStock

Ilustracija iStock

Znanstvenici i liječnici odavno su objasnili mnoge negativne učinke lošeg sna kod djece



“Daj mi dijete do sedme godine i pokazat ću ti čovjeka”. Dosjetka, koja se obično pripisuje Aristotelu, dugo se koristila kao pojednostavljeno objašnjenje da djetetovo zdravlje i odgoj utječu na to kakvo će ono biti u kasnijem životu.


Prema liječnicima Sveučilišta Penn State dobar san nije samo ključan za razvoj djeteta, već bi mogao biti ključan i za osiguranje da ono ne počne konzumirati alkohol ili uzimati droge u tinejdžerskim godinama.


“Ako poboljšamo navike u školskoj dobi, ne samo da bi to moglo pokazati poboljšanja u kvaliteti spavanja, već bi se moglo vidjeti i u drugim aspektima kao što su odluke o rizičnom ponašanju – konzumiranje alkohola i drugih supstanci”, rekla je Anne Marie Chang, izvanredna profesorica biobihevioralnog zdravstvo u Penn Stateu.




Trajanje sna je važno, ali isto tako i rano lijeganje u krevet, prema Chang i njezinim suradnicima, koji su upozorili da bi “ako djeca, posebno djeca školske dobi, kasnije idu u krevet, to moglo utjecati na njihovu sposobnost da dobro spavaju”.


“Veća je vjerojatnost da će adolescenti konzumirati alkohol ili probati marihuanu do 15. godine ako su išli spavati kasnije i spavali manje sati tijekom djetinjstva i adolescencije”, rekao je tim nakon ispitivanja zdravstvenih podataka za više od 1500 ljudi.


“Osiguranje zdravog spavanja tijekom djetinjstva može smanjiti vjerojatnost korištenja tvari tijekom rane adolescencije”, sugerirao je tim u radu objavljenom u medicinskom časopisu Annals of Epidemiology.


Znanstvenici i liječnici odavno su objasnili mnoge negativne učinke lošeg sna kod djece, za koje se kaže da utječe na mentalno zdravlje, raspoloženje, apetit i imunosni sustav.


Prošle su godine znanstvenici objavili upozorenja da nesanica ili apneja za vrijeme spavanja mogu povećati rizik od razvoja demencije i dijabetesa.


Grickanje hrane, još jedna zdravstveno nepreporučena navika djece, odnedavno se povezuje s nesanicom, pri čemu se grickanje “ultraprerađenih” namirnica kasno u danu povezuje s posebno negativnim utjecajem na san.