Copernicus

Nešto se neobično događa s ozonskom rupom nad Antarktikom, pogledajte ovo

Portal Novi list

Ilustracija Copernicus

Ilustracija Copernicus

Prilično je neočekivano vidjeti tri neobične ozonske rupe u nizu. To je svakako nešto što treba dodatno istražiti, poručuju iz Copernicusa



Podaci Copernicus službe za nadzor atmosfere (CAMS) o zatvaranju ozonske rupe na Antarktiku 2022. ukazuju na neka neobična ponašanja. Ne samo da je zatvaranje ozonske rupe trajalo dulje nego inače, nego je bila i relativno velika.


Ovo je posebno značajno s obzirom na to da ovakvo ponašanje nije jedinstveno za ovu godinu, već je slično ozonskim rupama 2020. i 2021. i razlikuje se od onoga što je opaženo u prethodnih 40 godina.


Antarktička ozonska rupa obično se počinje otvarati tijekom proljeća južne hemisfere (krajem rujna) i počinje se smanjivati tijekom listopada, prije nego što obično završi tijekom studenog.




Unatoč tome, podaci CAMS-a iz posljednje tri godine pokazuju drugačije ponašanje: tijekom tog vremena, ozonska rupa ostala je veća nego inače tijekom studenog i privodi se kraju duboko u prosincu.


Detaljnije informacije dostupne su u članku: Tri neobične sezone antarktičke ozonske rupe zaredom: što znamo.



Što se tiče uzroka ovog novog ponašanja, direktor CAMS-a, Vincent-Henri Peuch objašnjava: „Postoji nekoliko čimbenika koji utječu na opseg i trajanje ozonske rupe svake godine, posebno na snagu polarnog vrtloga i temperature u stratosferi.


Posljednje tri godine obilježene su snažnim vrtlozima i niskim temperaturama, što je dovelo do uzastopnih velikih i dugotrajnih epizoda ozonske rupe.


Postoji moguća povezanost s klimatskim promjenama, koje imaju tendenciju hlađenja stratosfere. Prilično je neočekivano vidjeti tri neobične ozonske rupe u nizu. To je svakako nešto što treba dodatno istražiti.”


Datum zatvaranja ozonske rupe 2020. i 2021. bio je 28. prosinca, odnosno 23. prosinca, a znanstvenici očekuju da će se ovogodišnja rupa zatvoriti u narednim danima.


Posljednje tri ozonske rupe ne samo da su bile iznimno postojane, već su imale i relativno veliko proširenje. Tijekom ove tri godine ozonska rupa bila je iznad 15 milijuna km2 (slično veličini Antarktika) tijekom većeg dijela studenog.



Gornja toplinska karta prikazuje opseg svake antarktičke ozonske rupe ispod 60. paralele južno od 1979. i datum. Posljednje sezone bile su neobično duge. (Podaci za 2022. bilježe se do 7. prosinca) Zasluge: CAMS


Međutim, unatoč ovim nedavnim prilično velikim ozonskim rupama, postoje dosljedni znakovi poboljšanja ozonskog omotača. Zahvaljujući provedbi Montrealskog protokola, koncentracije tvari koje oštećuju ozonski omotač (ODS) polako, ali postojano opadaju od kasnih devedesetih.


Očekuje se da će se za 50 godina njihove koncentracije u stratosferi vratiti na predindustrijske razine i da se ozonske rupe više neće pojavljivati bez obzira na polarni vrtlog i temperaturne uvjete.


Za više informacija o tome kako CAMS prati ozonsku rupu, pogledajte stranicu za praćenje ozona na njegovoj web stranici OVDJE.


Više informacija o neobičnom ponašanju zadnjih ozonskih rupa pronađite u ovom članku.