Ilustracija Foto: i Stock
Istraživači pretpostavljaju da bi moguće objašnjenje njihove rang liste mogle biti različite društvene norme i kulturološka očekivanja koja zrcale važnost redovitog kontakta putem pametnih telefona
povezane vijesti
Rezultati novog istraživanja kanadskog sveučilišta McGill, objavljenog u znanstvenom časopisu Computers in Human Behavior, pokazali su da je takozvano „problematično“ korištenje pametnih telefona u porastu diljem svijeta, što bi moglo imati psihološke posljedice.
„Proveli smo metaanalizu studija objavljenih između 2014. i 2020. koje su koristile skalu ovisnosti o pametnim telefonima (Smartphone Addiction Scale), najčešću mjeru problematične upotrebe pametnih telefona. Problematična upotreba pametnih telefona povećala se diljem svijeta između 2014. i 2020. godine i očekujemo da će se ovaj trend nastaviti“ – navodi se u istraživanju.
Istraživači su analizirali 81 ranije objavljenu studiju o korištenju telefona kod adolescenata i mladih koji se bave stupnjem ovisnosti o pametnim telefonima, a istraživanje je obuhvaćalo skoro 35.000 ispitanika u 24 zemlje svijeta. Sudionici u istraživanju sveučilišta iz Montreala bili su u dobi od 15 do 35 godina, prosječna dob sudionika istraživanja bila je 28,8 godina, a većina su bile žene (60 posto).
Kako bi nekako kvantificirali problem i napravili rang listu, istraživači su svakoj zemlji obuhvaćenoj u studiji dodijelili ocjenu za „problematično korištenje pametnih telefona“, u rasponu od 10 do 60. Kina je rangirana najviše, s ocjenom 36,18, a slijede je Saudijska Arabija (35,73), Malezija (35,43) i Brazil (32). U Europi od pokrivenih zemalja najveću stopu korištenja pametnih telefona ima Turska (30,92) koja je na osmom mjestu, Italija (28,82) na 11., a susjedna Srbija (28,16) na 14. Između Izraela i Japana), dok su primjerice Francuska (20,29) i Njemačka (18,44) na samom dnu poretka. Zanimljivo, Sjedinjene Američke Države (26,68) su tek na 18. mjestu. Hrvatska nije obuhvaćena istraživanjem.
Istraživači pretpostavljaju da bi moguće objašnjenje njihove rang liste mogle biti različite društvene norme i kulturološka očekivanja koja zrcale važnost redovitog kontakta putem pametnih telefona. Zemlje koje pokazuju najmanju problematičnu upotrebu pametnih telefona – Njemačka i Francuska – su “individualističke i kulturno labave” pa je njihov stil života, odnosno komuniciranja s obiteljima i prijateljima sasvim drugačiji.
Tim je također nedavno pokrenuo web stranicu za javnost kako bi svatko mogao izračunati svoju ovisnost o pametnim telefonima u usporedbi s drugim zemljama svijeta. Stranica također nudi preporuke za ljude koji žele skratiti vrijeme pred ekranom i proučiti alternativne i potencijalno zdravije aktivnosti.