Jesmo li sami?

Na udaljenom egzoplanetu sada pronađeni i neobični plinovi koji potiču nadu u postojanje života

T.I.

iStock

iStock



Na egzoplanetu K2-18b, udaljenom oko 124 svjetlosne godine od Zemlje, znanstvenici su otkrili neobičan plin u atmosferi koji potiče nadu u mogućnost postojanja života. Ovaj planet nije klasični dvojnik Zemlje ni po veličini ni po strukturi, no njegova atmosfera pokazuje znakove koji bi mogli ukazivati na uvjete pogodnije za život nego što se prije pretpostavljalo.


K2-18b je interesantan zbog prisutnosti plinova koje na Zemlji često povezujemo s biološkim procesima. Iako nije potvrđeno da je život tamo zaista prisutan, detekcija takvih plinova otvara vrata za daljnja istraživanja i rasprave o nastanjivosti i mogućem životu izvan našeg planeta.


Ova otkrića dolaze u vrijeme kada razumijevanje plinova i njihove uloge u različitim okruženjima postaje sve važnije. Na Zemlji, plinovi poput kisika, vodika, ugljičnog monoksida i drugih imaju ključnu ulogu u životu i industriji.




U kontekstu svemira i egzoplaneta, proučavanje atmosferskih plinova omogućuje nam da bolje razumijemo kakvi uvjeti vladaju na tim udaljenim svjetovima te koliko su oni slični ili različiti od Zemlje. Također, otkrića poput onog na K2-18b potiču znanstvenu zajednicu na daljnje istraživanje i razvoj tehnologija koje će nam omogućiti detaljniju analizu i možda jednog dana potvrdu postojanja života izvan našeg planeta.