Važno otkriće

Lijek protiv epilepsije učinkovit je i kod sprječavanja zastoja disanja kod pacijenata s apnejom

P. N.

iStock

iStock



Lijek protiv epilepsije uspješan je i u sprječavanju prekida disanja za vrijeme sna kod pacijenata s apnejom. Otkrili su to znanstvenici s engleskog Nacionalnog instituta za zdravlje i izvrsnost skrbi, koji podsjećaju da je apneja čest zdravstveni problem koji pogađa jednu od 20 osoba.


Pritom uzrokuje umor i povećava rizike od visokog krvnog tlaka, moždanog udara, bolesti srca i razvitka dijabetesa tipa 2.


Otkriće je predstavljeno na kongresu Europskog respiratornog društva u Beču. Apneja se, rečeno je tamo, standardno liječi pomoću maske za lice koja omogućuje da dišni putevi ostaju otvoreni u vrijeme spavanja. No njih je teško koristiti dugoročno.




Nova studija obuhvatila je 300 pacijenata s apnejom u snu iz Belgije, Češke, Francuske, Njemačke i Španjolske. Podijeljeni su u četiri skupine – u tri su skupine sudionici dobili različite jačine antiepileptičkog lijeka sultiama, a u jednoj placebo.


Studija je mjerila disanje pacijenata, razinu kisika, srčani ritam, pokrete očiju, kao i aktivnost mozga i mišića dok spavaju.


Utvrđeno je da su oni koji su uzimali sultiam nakon 12 tjedana imali do 50 % manje slučajeva zastoja disanja u vrijeme sna. Učinci su bili najizraženiji u najvišim dozama lijeka.


Profesor Jan Hedner, sa sveučilišne bolnice Sahlgrenska i Sveučilišta u Göteborgu u Švedskoj zaključuje kako to pokazuje da bi sultiam mogao biti učinkovit tretman za stanje apneje.


“Ova potencijalna alternativa trenutnom glavnom liječenju olakšala bi ljudima da upravljaju svojim stanjem”, potvrdila je i
Erika Radford, voditeljica zdravstvenih savjeta u Asthma + Lung UK, piše The Guardian.


“To je prvi korak u prelasku s liječenja maskom na liječenje lijekovima”, dodala je.