Foto Vedran Karuza
Model PLACE nastao je u sklopu projekta "SLUSIK: učenje zalaganjem u zajednici za povećanje socijalne inkluzije djece"
povezane vijesti
- Riječani palili svijeće za žrtve napada u Prečkom: “Srca su nam slomljena, ovo se ne smije ponoviti”
- U Rijeci mimohod za sigurnu školu: “Krenut ćemo od OŠ Nikola Tesla prema Jadranskom trgu”
- Nastavnici iz Prečkog: “U školama je naše najveće blago, a nemamo ni portire. Gdje su ograde, psiholozi, domari…”
“Učenje zalaganjem u zajednici kroz PLACE model” naziv je konferencije koja je danas održana na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, a na kojoj je osim samog koncepta učenja zalaganjem u zajednici, sudionicima će se predstaviti metoda njegova uvođenja u svakodnevni nastavni rad prema PLACE modelu te materijali izrađeni za njegovu primjenu.
Konferencija je okupila nastavnike i učenike koji su sudjelovali u pilot provedbi PLACE modela u Ekonomskoj školi Mije Mirkovića, a uz njih svoja iskustva u pilot projektu iskustva su predstavile i članice Udruge “Delta”, kao i studentice Filozofskog fakulteta u Rijeci koje su pružale podršku školi i učenicima tijekom pilot provedbe.
Pojašnjavajući kako je model PLACE nastao u sklopu projekta “SLUSIK: učenje zalaganjem u zajednici za povećanje socijalne inkluzije djece” voditeljica tog projekta izv. prof. dr. Bojana Ćulum Ilić istaknula je da je svrha projekta promicanje i potpora socijalnoj uključenosti jačanjem stjecanja društvenih i građanskih kompetencija te poticanjem znanja, razumijevanja i vlasništva nad vrijednostima i temeljnim pravima djece i mladih.
– Model učenja zalaganjem u zajednici do sada je bio karakterističan samo za visokoškolsku zajednicu, a ovim projektom takav model učenja prilagodio se i srednjoškolskoj nastavi.
Ideja je bila osmisliti model koji je prilagodljiv srednjoškolskoj nastavi, a u tu svrhu je razvijen i priručnik za nastave s primjerima kako moedl učenja zalaganjem u zajednici implementirati u svakodnevnu nastavu
Projekt SLUSIK, sufinanciran od strane programa Erasmus + Europske unije, vodi Europski volonterski centar (Belgija) u suradnji s Out of the Box International (Belgija), Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Rijeci (Hrvatska), Sveučilištem u Limericku (Irska), Sveučilište uGranadi (Španjolska), Nastavničkim fakultetom u Beču (Austrija) i Sveučilištem Matej Bel (Slovačka).