Blue technology

InnovaMare Roadshow Rijeka: Uspostavlja se inovacijski ekosustav za kontrolu onečišćenja mora

Ingrid Šestan Kučić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Riječki Odjel za biotehnologiju domaćin je trodnevnog 3rd InnovaMare Roadshow Rijeka 2022



Odjel za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci domaćin je trodnevnog 3rd InnovaMare Roadshow Rijeka 2022, a riječ je o programu koji se provodi u sklopu projekta “Blue technology – Developing innovative technologies for sustainability of Adriatic Sea – InnovaMare” i koji se financira iz Europskog fonda za regionalni razlog s 5,6 milijuna eura.


Projekt provodi Hrvatska gospodarska komora, a Odjel za biotehnologiju jedan je od partnera s obzirom da je InnovaMare okupio cijeli niz talijanskih i hrvatskih institucija.





Naime, cilj je razviti i uspostaviti inovacijski ekosustav u području podvodne robotike i senzora za kontrolu i praćenje onečišćenja u Jadranskom moru, a jedan od glavnih izazova projekta je povećanje učinkovitosti inovacijskih aktivnosti u relevantnim područjima plavog gospodarstva.


Jadransko more suočava se s velikim utjecajima prekomjernog izlova i onečišćenja, a kruti otpad, izravno ispuštanje otpadnih voda i onečišćenje uljem ključni su negativni čimbenici degradacije obalnih i morskih ekosustava.



Pročelnica Odjela prof. dr. Miranda Mladinić Pejatović kazala je da se radi o jednom od važnijih projekata ne samo na riječkom Odjelu i Sveučilištu već i u cijeloj regiji, a cilj je na višu razinu podići prekograničnu suradnju između znanosti i privatnog sektora te olakšati uključivanje malih i srednjih poduzeća u međunarodne mreže i to poboljšanjem prijenosa znanja unutar područja suradnje između poduzeća, centara za istraživanje i razvoj, visokog obrazovanja i javnog sektora kroz aktivnosti obrazovanja i izgradnje kapaciteta za različite dionike.



Predstavljajući projekt i dosadašnje rezultate njegov voditelj, Mateo Ivanac, kao centralno mjesto inovacijskog ekosustava najavio je uspostavu Digitalnog inovacijskog Huba te je predstavio digitalni alat web interaktivne platforme koja će omogućiti svih dionicima, projektima i aktivnostima da se udruže, surađuju, razmjenjuju znanja i informacije te na jednom mjestu imaju pregled svih usluga od strane znanstveno-istraživačke zajednice te potražnje od strane privatnog sektora.


Projekt će rezultirati i pokreatnjem InnovaMare akademijom.


Tijekom tri dana trajanja programa bit će prezentirani ostvareni rezultati projekta, uspostavljeni ekosustav i interaktivna inovacijska platforma kao alat koji objedinjuje sve dionike te otvara mogućnosti za daljnji razvoj prekogranične suradnje u području plavog rasta, a sudionicima će biti predstavljene konkretne morske tehnologije.



Osim predstavljanja rezultata projekta, bit će održane i prezentacije znanstvenoistraživačkog sektora iz područja morskih tehnologija, a predstavit će se i novi elementi budućih poziva u okviru novog programskog razdoblja Interreg programa prekogranične suradnje Italija-Hrvatska 2021-2027.


Na otvorenju trodnevnog skupa sudjelovali su i pomoćnik rektorice Sveučilišta u Rijeci za investicije i inovacije, prof. dr. Alen Jugović te zamjenik primorsko-goranskog župana Vojko Braut i riječki gradonačelnik Marko Filipović koji je podsjetio da nedavno potpisan ugovor za izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda koji će se graditi na Delti čime Rijeka dobiva garanciju čistog mora i okoliša, koji će, biološkim tretmanom pročišćavanja otpadnih voda, imati minimalne negativne učinke na okoliš.