Foto FOI
U zrak su uspjeli podići jato dronova obogaćenih uređajima osmišljenih na Fakultetu organizacije i informatike.
povezane vijesti
Tim istraživača iz Hrvatske, većina s Fakulteta organizacije i informatike dio su istraživačkog projekta “ORKAN – Okvir za kontrolu i nadzor bespilotnih letjelica” koji je pronašao algoritamsko rješenje za upravljanje konstelacijom dronova koje može locirati pilote uljeznih dronova.
Riječ je o glavnom rezultatu projekta ORKAN.
Osim trinaest istraživača iz Hrvatske, u timu se nalazi i inozemni istraživač s Islanda, dok je voditelj tima profesor i nekadašnji dekan Fakulteta organizacije i informatike (FOI) Neven Vrček, priopćeno je u ponedjeljak iz Fakulteta za organizaciju i informatiku Sveučilišta u Zagrebu.
Istraživanje i razvoj softvera trajalo je tri godine, a posljednji eksperiment napravljen je u siječnju na području Donjeg Međimurja, kada su u zrak uspjeli podići jato dronova obogaćenih uređajima osmišljenih na Fakultetu organizacije i informatike.
Navedeni uređaji iz okoline mogu prikupiti signale i izmjeriti njihovu snagu, što ukazuje na lokaciju pilota koji može biti i uljezni, navodi se u priopćenju.
Kako je pojasnio prof. Vrček, algoritam može imati široku komercijalnu primjenu pa se tako može koristiti za mjerenje buke i mjerenje zagađenja okoliša u urbanim sredinama, ali i za mjerenje radio signala i svih oblika nepoželjnih radio emisija koje se mogu pojaviti na nekom teritoriju.
„Nama je ovo prvenstveno bio znanstveni projekt, no moguća je i komercijalizacija među svima onima koji se bave nekom vrstom monitoringa okoline”, dodao je Vrček.
Novo algoritamsko rješenje predstavljeno je kao platforma za buduća znanstvena istraživanja, a financirala ga je Hrvatska zaklada za znanost, i to u iznosu od 71 tisuću eura, navodi se u priopćenju.