Svečana sjednica

Fakultet biotehnologije i razvoja lijekova u Rijeci obilježio 15 godina: “Pružamo najmoderniju nastavu”

Ingrid Šestan Kučić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Riječ je o jedinoj hrvatskoj interdisciplinarnoj akademskoj instituciji



Fakultet biotehnologije i razvoja lijekova Sveučilišta u Rijeci jedina je hrvatska akademska institucija registrirana u interdisciplinarnom području znanosti, a internacionalizacija jedno je od najvažnijih obilježja – istaknula je dekanica prof. dr. Miranda Mladinić Pejatović na današnjoj svečanoj sjednici Fakultetskog vijeća kojom je obilježena 15. godišnjica rada te visokoškolske ustanove.


Dodajući da je sve do studenog ove godine Fakultet djelovao kao Odjel za biotehnologiju dekanica je naglasila da se radi o instituciji koja teži znanstvenoj izvrsnosti, ali ne kao aktivnosti koja je sama sebi svrha, već koja je duboko povezana sa zajednicom u smislu suradnje s realnim sektorom i gospodarstvom.


Ponajbolji studenti


– Naši studijski programi su upravo i nastali u suradnji s vanjskim dionicima iz gospodarstva i istraživanja kako bi se studentima pružila najmodernija nastava temeljena na istraživanju i praksi, objasnila je prof. dr. Mladinić Pejatović.





Dodajući da je izvrsnost u znanosti ono što karakterizira tu instituciju prorektor za strateške projekte Sveučilišta u Rijeci prof. dr. Saša Zelenika kao obilježje Fakulteta izdvojio je i veliki projekata, mladih suradnika te povratnika ističući da je broj djelatnika u zadnjih nekoliko godina porastao za pedesetak posto što pokazuje dinamičnost ustanove.


Ustvrdio je da je riječ je o fakultetu koji upisuju ponajbolji studenti na Sveučilištu u Rijeci te da su upravo studenti biotehnologije iznimno aktivni u zajednici, a to je potvrdila i prodekanica za nastavu prof. dr. Željka Maglica istaknuvši da se upisne kvote svake godine popune u prvom roku.


Za 48 upisnih mjesta bude zainteresirano 500 studenata te se upisuju samo oni najbolji. Koliko su uspješni govori i podatak o njihovoj visokoj zapošljivosti, ukupnom prosjeku ocjena od 4,1 te podatak da čak više od 90 posto upisanih studenata završava studij.



Iznoseći podatke o uspješnoj znanstvenoj aktivnosti prodekanica za znanost i međunarodnu suradnju prof. dr. Ivana Ratkaj kazala je da su znanstvenici te ustanove do sada objavili 465 znanstvenih radova, 324 sažetaka sa skupova te 39 poglavlja u knjizi.


– Nositelji smo brojnih znanstvenih i stručnih projekata te se do sada provelo ili se provodi 60 projekata, a prijavili smo i četiri projekta Nacionalnog plana oporavka i otpornosti ukupne vrijednosti 6,7 milijuna eura, dok je ukupna vrijednost za naš Fakultet 3,6 milijuna eura, kazala je prof. dr. Ratkaj.


Partnerstvo s JGL-om


Jedan od partnera Fakulteta je i Jadran – galenski laboratorij d. d., čiji je predsjednik Upravnog odbora, Ivo Usmiani, na današnjoj svečanosti istaknuo da je JGL dugogodišnja nastavna baza Fakulteta s kojim ima razvijenu uspješnu suradnju.



– Možda je to jedan od rijetkih primjera gdje industrijska strategija kaskadira na obrazovni sustav. To je nešto što je nama prirodni bazen svih naših potencijala rasta u smislu eksperata koje fakultet nudi.


Imali smo privilegiju zajednički napraviti GMP laboratorij koji je jedini u akademskoj zajednici u Hrvatskoj. Laboratorij je certificirala Hrvatska agencija za lijekove u smislu da može pružati lijekove u promet, raditi analizu lijekova i razvijati analitičke metode.


Još smo na početku, jer s biotehnologijom, farmacijom i Medicinskim fakultetom radimo platformu koja će Rijeku učiniti biotehnološkim i farmaceutskim izvrsnim mjestom za rast i razvoj farmaceutskih kompanija, ali i za razvoj Sveučilišta. Smatram da je najveći potencijal Rijeke u snazi Sveučilišta i industrije, poručio je Usmiani.



Zavidnu razinu uspješnosti, brojna priznanja, iznimnu razinu znanja i razvitka, koji nisu stigli sami od sebe istaknuo je i riječki gradonačelnik Marko Filipović ustvrdivši da se radi o rezultatima dugogodišnjeg intenzivnog rada.



Obilježavanje 15 godina rada bilo je prilika za dodjelu nagrada najboljim studentima: Matei Kršanac, Sari Patačko i Andreju Nikoliću, dok je posebna nagrada za dugogodišnji doprinos i osnivanje Odjela uručena prof. dr. Anđelki Radojčić Badovinac.