Foto IRB
povezane vijesti
Četrnaest timova koji će raditi na razvoju umjetne inteligencije za rano prepoznavanje raka na mamografskim snimkama dojki predstavilo se u srijedu u Zagrebačkom inovacijskom centru (ZICER), priopćio je Institut Ruđer Bošković (IRB).
Europski digitalni inovacijski centar za primjenu umjetne inteligencije u zdravstvu i medicini (AI4Health.Cro), koji koordinira IRB, predstavio je timove koji će sudjelovati u inovacijskome natjecanju, sa zadatkom razvijanja prototipa AI aplikacije koja će unaprijediti prepoznavanje kancerogenih lezija na mamografskim snimkama dojke.
Radi se o timovima Breast Friends, BreastQuestAI, Code to Heal, D308, Deregularizatori, GANga, Guard(AI)ns of Precision, JMM Kronos, MDT, MediSense, OncoVision, ProtostarLabsTeam i SCIOM.
Izabrani su između 34 prijavljena tima sa 106 natjecatelja – IT stručnjaka, inovatora i zdravstvenih profesionalaca, te ulaze u utrku za nagradni fond vrijedan devet tisuća eura.
Činjenica da je bilo toliko prijava pokazuje “želju za doprinosom i potrebu za inovacijama u healthtech sektoru”, poručio je direktor ZICER-a Frane Šesnić.
Rak dojke najčešći je maligni tumor kod žena u svijetu, od kojega godišnje umre više od 670 tisuća žena. Rana dijagnostika i nacionalni programi ranog otkrivanja raka dojke pokazali su se ključnima u spašavanju života, no sustav je pod velikim pritiskom, budući da raste broj slika koje treba obraditi, a stručnog kadra nedostaje.
Umjetna inteligencija može značajno ubrzati analizu mamografskih slika te omogućiti precizniju dijagnozu, čime se pomaže radiolozima, rasterećuje zdravstveni sustav te doprinosi boljoj skrbi za pacijentice, objasnila je koordinatorica AI4Health.Cro i voditeljica Laboratorija za računalnu biologiju i translacijsku medicinu na IRB-u Anja Barešić.
Natjecatelji će dobiti četiri zadatka koja moraju obaviti na anonimnim, ali stvarnim mamografskim podacima. Najprije trebaju razviti AI model koji prepoznaje i razvrstava lezije dojke prema BI-RADS sustavu, koji je važan za procjenu rizika od raka dojke. U drugom zadatku morat će označiti sumnjiva područja na snimkama.
Treći zadatak traži da objasne kako njihov model dolazi do zaključaka, a četvrti je osmisliti jednostavno i korisno sučelje koje liječnicima olakšava tumačenje rezultata.
Najbolja tri tima predstavit će svoja rješenja u travnju na godišnjoj konferenciji Centra AI4Health.Cro, koja okuplja vodeće stručnjake iz zdravstva i AI tehnologije.
Natjecanje je dio aktivnosti projekta AI4Health.Cro kojeg financira EU u okviru programa DIGITAL Europa i NextGeneration-EU, a provodi se uz podršku Sveučilišnog računskog centra (Srce).
AI4Health.Cro neprofitni je, javno-privatni konzorcij koji AI vidi kao ključnu za napredak zdravstva. Konzorcij okuplja 15 partnera uz Institut Ruđer Bošković kao koordinatora, a financira se s 2,9 milijuna eura u sklopu programa Digitalna Europa te NPOO-a u jednakim omjerima, u trajanju od tri godine.