Ilustracija Foto: iStock
Američki stručnjaci navode da su prije pandemije Amerikanci u prosjeku pili više negoli je uvedena prohibicija na alkohol 1920. godine kad su političari procijenili da je alkoholizam postao nacionalni problem i poprimio epidemijske razmjere
povezane vijesti
Prema danas objavljenom izvještaju Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), američkog Ministarstva zdravstva, Amerikanci sve više umiru od alkohola ili bolesti neposredno izazvanih alkoholizmom.
U predpandemijskoj 2019. godini bilo 39 000 smrti izazvanih alkoholom, u prošloj godini je takvih smrti bilo čak 52 tisuće.
U tu statistiku spada desetak vrsta uzroka smrti “prouzročenih alkoholom” za koje je u potpunosti krivo piće. Primjeri uključuju zatajenje jetre ili gušterače uzrokovano alkoholom, ali i akutno trovanje alkoholom.
Zanimljivo, kako u analizi Centra za kontrolu i prevenciju bolesti stoji, ovakve vrste smrti uzrokovanih posredno ili neposredno pretjeranom konzumacijom alkohola raste zadnja dva desetljeća i to po zabrinjavajućoj stopi od 7 posto, no pandemija je dodatno radikalizirala stvari po tom pitanju.
U pandemijskoj 2020. godini skok je iznosio 26 posto, na 13 smrti na 100 000 Amerikanaca, što je najviša stopa zabilježena u posljednjih 40 godina.
Najveća smrtnost uzrokovana alkoholom je zabilježena u starosnoj kategoriji od 55 do 64 godine, a umrli su nadmoćno muškarci koji od alkohola umiru 2 i pol puta češće nego žene.
U ranije ovaj tjedan objavljenoj studiji na JAMA Network Open objavljeni su podaci o smrtima koje su u širem kontekstu povezane s alkoholom, uključujući tu i smrti u prometnim nesrećama uzrokovanih alkoholiziranosti vozača.
Po tim podacima, u SAD-u 140 tisuća smrti godišnje između 2015. i 2019. povezano je na ovaj ili onaj način s alkoholom. Od toga oko 82 tisuće smrti povezano je s bolestima razvijenim zbog dugotrajnog alkoholizma, a ostatak zbog akutnih stanja, pa tu treba dodati i velik broj nesreća sa smrtnim ishodom.
Drugim riječima, u CDC-u su izračunali da je jedna od osam smrti odraslih Amerikanaca između 20 i 64 godine izazvana alkoholom.
Kao što se ističe, pandemija je pogoršala stvari koje nisu bile ružičaste ni prije nje. Naime, američki stručnjaci navode da su prije pandemije Amerikanci u prosjeku pili više negoli je uvedena prohibicija na alkohol 1920. godine kad su političari procijenili da je alkoholizam postao nacionalni problem i poprimio epidemijske razmjere.