Foto Reuters
Poslije ove odluke najviše sudske instance u SAD-u, stvari su prilično očite. TikTok će biti zabranjen i nedostupan za 170 milijuna korisnika u SAD-u od nedjelje kad rok za prodaju TikToka američkim investitorima istekne
povezane vijesti
Iako to mnogi analitičari nisu očekivali američki Vrhovni sud u zadnji je čas donio odluku o daljnjoj sudbi ni TikToka u SAD-u. Još veće iznenađenje za mnoge je činjenica da je Vrhovni sud jednoglasno podržao Zakon za zaštitu Amerikanaca od aplikacija pod kontrolom neprijateljskih strana potpisan od strane Joea Bidena prošle godine nakon kongresnog konsenzusa republikanskih i demokratskih zastupnika. Iznenađenje se sastoji i u tome da je nadolazeći predsjednik Donald Trump u posljednje vrijeme javno branio TikTok, nakon što je inicirao njegov progon u prvom mandatu, i konkretno u prosincu tražio javno od Vrhovnog suda da odgodi implementaciju zakona o zabrani TikToka. Kao što je poznato, od 9 sudaca Vrhovnog suda, šestoricu su imenovali republikanski predsjednici, a od njih trojicu sam Trump u prvom mandatu. Drugim riječima, u ovom slučaju, vrhovni suci su očito ostavili političke preferencije sa strane.
“Nema sumnje da za više od 170 milijuna Amerikanaca TikTok nudi osebujan i ekspanzivan kanal za izražavanje, društveni angažman i povezivanje sa zajednicom. Ali, Kongres je utvrdio da je promjena vlasništva nužna kako bi se riješili argumentirani problemi nacionalne sigurnosti u vezi s TikTokovom praksom prikupljanja podataka i odnosom sa stranim protivnikom“ – pojasnio je današnju odluku Vrhovni sud.
Ovo „odnosom sa stranim protivnikom“ je drugo ime za vlast u Kini, odnosno konkretno vladajuću Komunističku partiju za koju se sumnja da TikTok koristi u špijunske svrhe.
Poslije ove odluke najviše sudske instance u SAD-u, stvari su prilično očite. TikTok će biti zabranjen i nedostupan za 170 milijuna korisnika u SAD-u od nedjelje kad rok za prodaju TikToka američkim investitorima istekne. Dan kasnije Donald Trump stupa na dužnost i lako je moguće da će jedna od prvih odluka biti korištenje članka Zakon za zaštitu Amerikanaca od aplikacija pod kontrolom neprijateljskih strana koji govori da predsjednik ima pravo zatražiti od zakonodavaca 90 dana odgode primjene zakona ako postoji napredak u procesu prodaje TikToka, čime bi Trump kupio vrijeme za trajno rješenje.
Trajna rješenja dakako postoje, no kineski vlasnik TikToka ByteDance je dosad odbijao prodati američke operacije ove popularne društvene mreže. Razni scenariji su mogući, pa i onaj da Kinezi pristanu prodati TikTok čovjeku za kojeg misle da na njega mogu utjecati. Riječ je dakako o Elonu Musku koji kao novopečeni dio američke administracije ima što izgubiti u Kini, s obzirom na razgranati posao s Teslom i tamošnjim proizvodnim pogonima. To što je već samim tim u sukobu interesa, a bio bi u još većem ako postane vlasnik još jedne velike društvene mreže nakon Twittera, drugo je pitanje. A možda i nije u Trumpovom svemiru. Problem kupovine Tikoka je i novac. Malo tko osim Muska ima između 40 i 50 milijardi dolara koliko se procjenjuje da bi koštalo preuzimanje kineskog vlasničkog udjela u TikToku.