Ivan Đikić / Snimio Davor KOVAČEVIĆ
Blokiranjem djelotvornosti tog ključnog enzima kod novog koronavirusa onemogućila bi se sposobnost virusa da na ovakav način djeluje u ljudskom organizmu
povezane vijesti
Međunarodni tim znanstvenika u kojem je i Ivan Đikić otkrio je protein koji čini ključnu načinu u djelovanju između SARS-a i Covida-19. Time su objasnili zašto je novi koronavirus izazvao pandemiju i tako je teško zaustavljiv. No, ovaj odgovor otvara vrata i za lijek za SARS-CoV-2.
Znanstveni članak u časopisu Nature, gdje je Ivan Đikić s Goetheovog Sveučilišta u Frankfurtu jedan od suautora, objašnjava da se odgovor krije u enzimu PLpro, kojega se označava kao “ključnog” za obradu virusnih poliproteina kako bi se virus u stanici razmnožio i potom, preko svojih kopija, širio dalje.
Enzim PLpro
Znanstvenici objašnjavaju da su enzimi PLpro uzročnika SARS-a (SARS-CoV) i Covida-19 (SARS-CoV-2) međusobno identični u 83 posto sekvence. No, preostalih 17 posto dovodi do različitog djelovanja na jedan ubikvitinu sličan protein u ljudskom tijelu, prenosi N1.
Spending a day along the river #Cetina was the right place to celebrate our publication. 🙃😇🌞
Beautiful #Omiš #Croatia #Brela
P.S. Thx to all collaborators, reviewers and @Nature editors for improving our manuscript from pre-print stage. https://t.co/rLAZA6z6yD pic.twitter.com/dyjXffsPlX— Ivan Đikić (@iDikic2) July 30, 2020
Ubikvitini su mali proteini s nizom različitih funkcija u stanicama eukariota, od kojih je jedna sudjelovanje u imunološkom odgovoru organizma napadnutog primjerice virusom.
I dok virus SCoV enzimom PLpro napada ubikvitinske lance, SCoV2 svojim enzimom PLpro cilja jedan specifičan protein u organizmu kojega napada – ISG15.
Ivan Đikić još je 2008. godine, s kolegicom Fumiyom Ikedom, objavio rad o netipičnim ubikvitinskim lancima.
Citokinska oluja
ISG15 je direktno povezan s načinom na koji u imunološkoj reakciji djeluje interferon tipa I. SARS-CoV-2 uspijeva neutralizirati taj dio imunološkog sustava i time posljedično izrazito slabi sposobnost ljudskog organizma da se bori protiv njega.
ISG15 ima, između ostalog, i ulogu međustaničnog citokina. Koronavirus, pak, primijećeno je već na počecima pandemije, nerijetko uzrokuje “citokinsku oluju”.
Na tom mjestu znanstvenici su otkrili slabu točku virusa. Riječ je o molekuli nazvanoj GRL-0617, za koju su znanstvenici otkrili još ranije da je djelotvorna u inhibiranju, praktično neutraliziranju enizma PLpro kod virusa SCoV, koji je krajem 2002. i 2003. umalo prouzročio pandemiju.
Tada je bila riječ o SARS-u, odnosno o “teškom akutnom respiratornom sindromu”.
Wonderful collaboration with @iDikic2 ! Thank you! https://t.co/Ojo2zNcWOy
— Sandra Ciesek (@CiesekSandra) July 29, 2020
Ispostavilo se da je, vjerojatno zbog onih 87 posto sličnosti između PLpro enzima kod jednog i kod drugog virusa, GRL-0617 djelotvoran i kod izrazito agresivnijeg virusa koji danas hara milijunima ljudi diljem svijeta, uzrokujući Covid-19.
To, konačno, znači da bi se blokiranjem djelotvornosti tog ključnog enzima kod novog koronavirusa, ujedno onemogućila sposobnost virusa da na ovakav način djeluje u ljudskom organizmu, prenosi N1.