Društvene mreže

Zuckerbergova Meta ukida fact-checking: “Imali smo previše grešaka i previše cenzure”

Portal Novi list, Hina

Foto REUTERS/Manuel Orbegozo/File Photo

Foto REUTERS/Manuel Orbegozo/File Photo

Najnovije promjene utjecat će na Facebook, Instagram i Threads, tri najveće platforme društvenih medija



Div društvenih medija Meta ukinuo je u utorak ‘fact-checking’ u Sjedinjenim Državama i zamijenit će ga sustavom utemeljenom na zajednici sličnom onom na X-u te je smanjio ograničenja u raspravama o spornim temama poput migracija i rodnog identiteta.


Ovaj potez označava zaokret u Metinoj politici moderiranja sadržaja.


Potez dolazi nedugo nakon što je tvrtka imenovala istaknutog republikanca Joela Kaplana za šefa globalnih poslova i izabrala Dana Whitea, izvršnog direktora Ultimate Fighting Championshipa i bliskog prijatelja novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa, u svoj Upravni odbor.




“Došli smo do točke u kojoj je jednostavno previše grešaka i previše cenzure. Vrijeme je da se vratimo svojim korijenima po pitanju slobode izražavanja”, rekao je Zuckerberg u videu.



“Usredotočit ćemo se na smanjenje pogrešaka, pojednostavljivanje naših pravila i vraćanje slobodnog izražavanja na našim platformama. Podešavat ćemo naše filtere sadržaja da zahtijevaju puno veće povjerenje prije uklanjanja sadržaja”, rekao je.


Ukidanje ‘fact-checkinga’, započetog 2016. godine, iznenadilo je neke partnerske organizacije.


“Nismo znali da se ovo događa i to nas je šokiralo. Ovo će definitivno utjecati na nas”, rekao je Jesse Stiller, glavni urednik organizacije Check Your Fact.


Najnovije promjene utjecat će na Facebook, Instagram i Threads, tri najveće platforme društvenih medija s više od tri milijarde korisnika diljem svijeta.


Zuckerberg je posljednjih mjeseci izražavao žaljenje zbog određenih postupaka moderiranja sadržaja o raznim temama, uključujući covid-19.


Meta je također donirala milijun dolara Trumpovom inauguracijskom fondu, u odstupanju od dosadašnje prakse.


Meta je objavila da će postupno početi uvoditi Bilješke zajednice u SAD-u idućih nekoliko mjeseci i poboljšati model tijekom godine.


Novi model omogućit će korisnicima da reagiraju na objave koje su potencijalno obmanjujuće i trebaju više konteksta, umjesto da se odgovornost prebacuje na neovisne organizacije i stručnjake za provjeru činjenica.