Zanimljiva transakcija

Zašto je Elon Musk prodao X samome sebi?

T.I.

Reuters

Reuters

Postavlja se pitanje koliko je potez u tehnološkom smislu zapravo pro forma, s obzirom da su obje tvrtke u njegovom vlasništvu i kakve će nove koristi od toga imati korisnici X-a s obzirom da xAI – očekivano – već „trenira“ svoj model umjetne inteligencije korištenjem podataka s X-a, a korisnici X-a koji plate mogu i sada neograničeno koristiti Grok, xAI-jev chatbot



Inače bi vijest da je Elon Musk prodao društvenu mrežu X, odnosno Twitter kako se zvala kad ga je kupio, odjeknula kao bomba. Za početak jer je kontrolom nad X-om ne samo zaokrenuo politiku platforme koja je prije njega slovila kao ozbiljna, uljuđena, kontrolirano politički korektna platforma za komuniciranje, već i zato što je davanjem prava građanstva dezinformacijama, teorijama zavjere i raznim formama ekstremnog (političkog) razmišljanja promijenio čitav ekosustav društvenih mreža. No, Musk je u jednom poslovnom manevru prodao X samom sebi, što transakciju pretvara u tek formalan potez. Ali, da iza nje ima zanimljivosti, teško je poreći.


X je prodan njegovoj AI tvrtki pod nazivom – kako drugačije  – xAI, za 33 milijarde dolara, što nje formalno za 11 milijardi manje negoli je Musk iskeširao za Twitter. Riječ je o prodaji ukupnog vlasništva, no dodatni detalji nisu objavljeni, obje kompanije su u potpunosti privatne, nisu dionička društva izlistana na burzi, pa ne postoji ni javna obaveza iznošenja detalja transakcije.


U objavi na X-u povodom prodaje u petak, Musk je objasnio poantu transakcije oslobađanjem golemog potencijala spajanja xAI-jeve napredne AI sposobnosti i stručnih mogućnosti X-a s ogromnim dosegom prema korisnicima. Drugim riječima, svojevrsnim spajanjem kompanija Musk misli da je ima win-win situaciju u prožimanju modela, podataka, njihove distribucije i talenta, kako je napomenuo u objavi.




Samo, postavlja se pitanje koliko je potez u tehnološkom smislu zapravo pro forma, s obzirom da su obje tvrtke u njegovom vlasništvu i kakve će nove koristi od toga imati korisnici X-a s obzirom da xAI – očekivano – već „trenira“ svoj model umjetne inteligencije korištenjem podataka s X-a, a korisnici X-a koji plate mogu i sada neograničeno koristiti Grok, xAI-jev chatbot. Čak i oni koji ne plate imaju i više nego djelomičan pristup usluzi, s obzirom da mogu pitati Groka nešto čak 10 puta svaka dva sata.


Zašto je onda do ove prodaje došlo? Razloga bi moglo biti dosta, a nijedan razlog ne bi mogli označiti kao isključivi. Treba reći da bez obzira što xAI i X jesu Muskova imovina u većinskom smislu, i u jednu i drugu kompaniju, a posebno xAI, izvanjski ulagači uložili su velik novac. Između ostalih Saudi-arapski princ Alwaleed Bin Talal i investicijske kuće Andreessen Horowitz i Sequoia Capital. Oni očekuju da će njihova ulaganja dobiti na vrijednosti ovim spajanjem, iako ih Musk po ovom pitanju, kako javljaju mediji, nije pitao za dopuštenje. Neki analitičari će reći da Musk ovako konsolidira svoje vodstvo i upravljanje u kompanijama. Spajanjem tvrtki vjerojatno bi trebalo doći i do kadrovskih promjena, ostaje otvoreno pitanje hoće li utapanje X-a u xAI-ju donijeti i logično rezanje dosadašnjih managerskih struktura u X-u.


Zanimljiva je i računica kupnje. Kao što je poznato, Musk je 2022. godine kupio Twitter za 44 milijarde dolara. U ovom slučaju sam je objavio da xAI koji je sad težak 80 milijardi dolara kupuje X koji vrijedi 45 milijardi uz napomenu da je od toga 33 milijarde sama tvrtka, a 12  milijardi dug bankama posuđen od strane Muska za kupovinu Twittera. Nigdje decidirano ne piše je li xAI “platio” X samo 33 milijarde ili u račun ulazi i dug banci. Neki analitičari kažu da ovdje nije slučajno i to da je ukupna cijena za milijardu viša negoli je iznosila kad je Musk kupio Twitter za 44 milijarde.


Zanimljiv je i trenutak. Vrijednost X-a je prošlu jesen se procjenjivala tek na desetak milijardi dolara. Zašto se „prodaja“ nije dogodila tada, nego sad kad se vrijednost X-a, nakon pobjede Donalda Trumpa i činjenice da je Musk u njegovoj administraciji nešto poput desne ruke, vratila na “početne postavke”. U složenom mozaiku, nije na odmet spomenuti i fakt da spomenuti dug od 12  milijardi dolara sedam banaka koje su Musku posudile novac, nisu mogle prodati sve donedavno. Prema informacijama iz dobro upoznatih krugova, uspjele su ga prodati prošli mjesec u komadu. Kome, to je drugo pitanje i ujedno zasad pitanje bez odgovora. Izvjesno je samo da će – u simptomatično zgodnom trenutku – nakon ovog spajanja X-a i xAI-ja kupci tog duga zasigurno profitirati.


Elon Musk ima dokazano dobar nos za povlačenje ovakvih i sličnih poslovnih poteza u pravo vrijeme, da nije tako ne bi slovio kao najbogatiji čovjek na svijetu. Prodaja X-a samom sebi u tom kontekstu zasigurno uz sva otvorena pitanja nije kompulzivni potez, već dobro osmišljena poslovna akcija s krajnjim ciljem maksimalizacije vrijednosti i zarade.