Reuters
Musk navodno ne može pristupiti ni određenim informacijama o špijunskom satelitskom programu vlastite tvrtke, nazvanom Starshield. Prema WSJ-u, nije mu dopušteno ni ući u većinu objekata u kojima se obavljaju poslovi povezani s tim
povezane vijesti
Laički rečeno, za prolazak najviše sigurnosne provjere u SAD, originalnog naziva „Top secret clearence“, postoji niz uvjeta koji se svode na zajednički nazivnik čistog dosjea, odnosno može li se osobi vjerovati s obzirom na njeno ponašanje u prošlosti.
Primjerice, oko 400 ljudi iz osoblja svemirske kompanije SpaceX Elona Muska prošlo je takvu provjeru, ali sam Elon Musk nije i nema pristup američkim strogo povjerljivim dokumentima. Wall Street Journal zapitao se zašto i došao do zanimljivih zaključaka i odgovora.
Iznijeli su informacije da odvjetnički tim SpaceX-a savjetuje izvršnim direktorima tvrtke da ne pokušavaju osigurati najvišu sigurnosnu provjeru za Elona Muska, jer bi ga u tom slučaju nadležne službe ispitivale o njegovim čestim kontaktima sa stranim državljanima, uključujući tu i kontroverznu vezu s Vladimirom Putinom, kao i o glasinama o njegovim zlouporabama droge.
Prema njihovim izvorima, WSJ je saznao da Musk ima određenu razinu sigurnosne provjere, koja mu dozvoljava pristup „određenim informacijama koje su predmet nacionalne sigurnosti“, ali ne i puni pristup.
Nije baš sigurno o kojim razmjerima ove priče o zloporabi droga je riječ, no Musk je sam izazvao kontroverze javno pušeći marihuanu s poznatim podcasterom Joeom Roganom, a nedavno se u medijima rastegnula rasprava u kojoj se njegovo često eratično ponašanje pripisivalo uporabi droga. I tu si je Musk djelomično sam kriv, otvoreno je govorio da je svoja depresivna stanja „popravljao“ uzimanjem ketamina. Dakako, ketamin mu je legalno prepisivan, ali činjenica jest da se može zloupotrebljavati, odnosno postoji znanstveni konsenzus da u malim dozama može pomoći kod određenih mentalnih stanja, ali je godinama populariziran kao „klupska droga“ kolokvijalno zvana Special K. Razvija ovisnost i može biti po život opasan. Pitajte Mathewa Perryja, popularnog Chandlera iz „Prijatelja“ u čijem je krvotoku na autopsiji pronađen upravo ketamin i označen kao jedan od uzroka njegove prerane smrti.
Sad dolazimo do prilično delikatne situacije za novu američku administraciju i predsjednika Trumpa samog s obzirom da je Muska imenovao voditeljem novoosnovanog odjela. Taj odjel, Department of Government Efficiency koji bi pod Muskovom palicom trebao povećati efikasnost državne uprave, po prirodi funkcije omogućio bi mu da potencijalno dođe u kontakt s informacijama za čiji pristup nema sigurnosnu provjeru.
Kako piše Wall Street Journal, bez dopuštenja za pristup “osjetljivim klasificiranim informacijama “, koje ima nekoliko stotina zaposlenika SpaceX-a, Musk navodno ne može pristupiti ni određenim informacijama o špijunskom satelitskom programu vlastite tvrtke, nazvanom Starshield. Prema WSJ-u, nije mu dopušteno ni ući u većinu objekata u kojima se obavljaju poslovi povezani s tim, iako je teško povjerovati da je to zaista tako u praksi.
Zanimljivost ove priče krije se i u izvoru. Wall Street Journal, trenutno uvjerljivo najveće dnevne novine u SAD po tiskanoj tiraži, nije neko liberalno ili lijevo glasilo, već novina posvećena biznisu s konzervativnim političkim gledištima i nazivaju ga megafonom republikanskog establišmenta. Iza njega stoji magnat Rupert Murdoch, koji ima vrlo komplicirani odnos ljubavi i sukoba s Donaldom Trumpom, i teško je reći koja je poanta ove priče. Može biti da Murdoch čini uslugu Trumpu i pomaže riješiti mu se sveprisutnog Muska, a nije isključeno ni da mu pakosti. A može biti da nije ništa od toga. Da je u pitanju jednostavno stara škola novinarstva do koje WSJ i dalje drži: u kojoj je dobra priča jednostavno dobra priča i nema politički predznak niti skriveni motiv.