Red Martyr Entertainment

VIDEO U Saint Kotaru zađite u virtualni Gorski kotar: Najbolja hrvatska video igra odsad na svim konzolama

Marko Dobrecović

Foto Red Martyr Entertainment

Foto Red Martyr Entertainment

Igra Saint Kotar, proizvod pulskog studija Red Martyr Entertainment, odnedavno je dostupan za sve globalne igraće konzole. Razgovarali smo s njima



Videoigra Saint Kotar, pulskog studija za razvoj videoigara Red Martyr Entertainment, nedavno je postala dostupna za sve globalne igraće konzole.


Velik je to doprinos za pulski studio, ali i za domaću gaming scenu u cjelini. Osim što je rad domaće igraće industrije, ova igra dobiva i hrvatski predznak s obzirom na to da je radnja same igre smještena, ni više, ni manje, nego u Gorski kotar.


Najbolja hrvatska videoigra 2021.


Nakon uspješne Kickstarter kampanje u ljeto 2020. godine igra je prošle godine ugledala svjetlo dana i bila dostupna za osobna računala.





Proglašena najboljom hrvatskom videoigrom 2021. godine, Saint Kotar je, na radost Red Martyr Entertainment studija, prošlog mjeseca postigla novi, dosad najveći uspjeh.


Naime, Saint Kotar postala je dostupna na globalnom tržištu, što znači da će korisnici svih najrelevantnijih igraćih konzola od sada moći rješavati izazove Saint Kotara.


Domaći i strani gejmeri koji gejmaju na Playstationu 4, Playstationu 5, Xboxu One, Xboxu Series X/S i Nintendo Switchu odnedavno imaju priliku zaći u virtualni Gorski kotar.


Važnost izlaska na globalno tržište podcrtao je Marko Tominić iz Red Martyr Entertainmenta.



– Izlazak na konzole jako je važan korak jer to nije nimalo lako, brzo, a niti jeftino postići. Cijeli proces prilagodbe igre, koja je prvobitno razvijena za PC, dug je i zahtijeva puno rada, logističkih i administrativnih radnji.


Vlasnici konzola, dakle Sony, Microsoft i Nintendo, zahtijevaju jako puno od svakog studija prije negoli se igri dozvoli izlazak na njihove platforme.


Puno je teže izdati igru na konzole nego na PC platformu, zbog čega ih je i manje ondje, ali su i kompletnije, a često i kvalitetnije.


Zbog svega toga smo ponosni i sretni, sada stvarno možemo reći da je igra dostupna svugdje i globalno. Titula najbolje hrvatske videoigre 2021. godine bila je odlična vijest za sve nas.



Nakon dugog razvoja, uspješne Kickstarter kampanje u jeku pandemije COVID-19 2020. godine, potpisivanja ugovora s izdavačem i svega ostalog što smo prolazili na dnevnoj bazi kako bismo dovršili ovaj projekt, titula najbolje za nas znači puno.


Podsjeća nas, a nadam se i pokazuje drugima, da će ako si dovoljno uporan i ako radiš na ostvarenju svojih ciljeva i snova, to na kraju netko prepoznati i da će se isplatiti.


Naravno, nije da zbog toga letimo po nebu. Ovo je prva igra i tek smo na početku, imamo puno planova i snova koje želimo ostvariti, navodi Tominić.


Preveden na 15 svjetskih jezika


Igra je, dakle, u digitalnom i fizičkom obliku dostupna za kupnju u svim službenim trgovinama u cijelom svijetu. Prodaje se i na Amazonu, Gamestopu i drugim velikim globalnom maloprodajnim lancima trgovina.


Igra je također dostupna u većem broju domaćih web-shopova i fizičkih trgovina kao što su Elipso, Svijet Medija, Instar Informatika i ostali.


Marko Tominić pojašnjava odnos velikih informatičkih kuća prema studijima za razvijanje igara.



– Sony, Microsoft i Nintendo, kao vlasnici konzola, stupaju u kontakt samo s najvećim svjetskim izdavačima igara te pregovaraju i traže da igre izađu kod njih.


Nama je cilj doći jednog dana u to društvo, ali zasad smo još uvijek mali studio koji sanja naveliko. Samim time, svaki studio može aplicirati svoju videoigru da izađe na konzolama, no taj proces ne prođu svi jer je skup i dugotrajan.


U cijelom procesu prilagodbe igre za konzole, kao najteži dio bih izdvojio onaj tehnički. Da bi igrači uživali u igri na konzolama, ista mora biti prilagođena u smislu kontrola, korisničkog sučelja i drugih elemenata vezanih uz gameplay.


S obzirom na to da je prvobitno razvijen za PC, Saint Kotar je samo manjim dijelom bio prikladan za konzole, zbog čega je bilo puno posla da se dovede na razinu koju svi očekuju, od igrača do vlasnika konzola, pa i nas samih, rekao je Tominić.



Iz Red Martyr Entertainment studija navode da su reakcije na igru vrlo dobre. Bio je to, kažu, njihov prvi projekt koji je od njih zahtijevao puno učenja, grešaka i ponovnog rada.


Saint Kotar studiju je omogućio da sazriju i nešto novo nauče, a Hrvatskoj dodatnu promociju u svijetu, ovaj put u svijetu gejmanja.


Najviše igrača Saint Kotara dolazi iz Hrvatske, što je jasno, s obzirom na to da je i sama igra hrvatski proizvod. Ostatak igrača dolazi iz SAD-a, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Rusije, Brazila te azijskih zemlja – ponajviše Kine, Južne Koreje i Japana.


Gorski kotar iz perspektive Red Martyr Entertainment studija obišao je cijeli svijet. Saint Kotar preveden je na čak 15 svjetskih jezika, a elemente koje igrači posebno ističu su atmosfera igre, grafika i radnja.


Interaktivni strip


Uz samu igru Red Martyr Entertainment je razvio i interaktivni strip koji nudi pozadinsku priču mračnog svijeta Saint Kotara.



– Strip »Saint Kotar: The Crawling Man« izašao je 2. prosinca, a riječ je o interaktivnom stripu sa zvukovima, glasovima, animacijama, achievementsima, cloud saveom i punom podrškom za kontrolore.


»The Crawling Man« proširuje vidike i donosi pozadinsku priču mračnog svijeta Saint Kotara.



Radnja se odvija u Svetom kotaru i prati Mojseov život (jedan od likova iz igre), njegov pad i događaje koji su ga odveli na put da od voljenog učitelja postane osvetoljubiv vođa zloglasnog kulta.



Dostupan je za Windows, Mac i Linux na Steamu i GOG-u s 15 posto popusta – za cijenu manju od 3 eura.


U planu nam je uskoro izdati i verziju za mobitele (iOS, Android) i Kindle (Comixology), dodaje Tominić.