Screenshot X
povezane vijesti
U subotu je u orbitu lansiran satelit koji su zajedno razvile Kina i Francuska, a kineska državna televizija CCTV opisala ga je kao “najmoćniji dosad za istraživanje najdaljih eksplozija zvijezda”.
Satelit za istraživanje fenomena poput bljeskova gama zraka u svemir je prenijela kineska raketa lansirana iz centra Xichang u jugozapadnoj pokrajini Sečuan, prenosi CCTV. To će lansiranje imati važnu ulogu u astronomskom istraživanju, tvrdi Kineska nacionalna svemirska agencija.
CNN, međutim, javlja kako je neposredno nakon lansiranja kineske rakete došlo do pada njenih ostataka na selo na jugozapadu zemlje. Pad objekta za sobom je ostavio trag jarkožutog dima i natjerao mještane na bijeg.
Dramatična snimka pojavila se i na društvenim mrežama, prvo na kineskoj stranici Kuaishou za kratke videozapise. Na njoj se vidi dugačak komad krhotine cilindričnog oblika koji pada preko sela i ruši se uz brdo. S jednog kraja kulja mu dim.
A Chinese village was hit by a rocket booster from a “Long March 2C” launch vehicle, causing a cancer-linked hypergolic fuel to disperse, a common issue in China due to its lack of safety procedures compared to the US and other countries.#CHINESE pic.twitter.com/m9nz0keiba
— World War 3 (@Worldwar_3_) June 23, 2024
Većina videozapisa je do ponedjeljka uklonjena s kineskih stranica. Svjedoci su na društvenim mrežama prije toga pisali kako su čuli snažnu eksploziju i vlastitim očima vidjeli pad rakete.
“Čuo se zvuk eksplozije i osjetio oštar miris”, ispričao je svjedok.
Vlasti su ubrzo organizirale operaciju izvlačenja krhotina s mjesta pada, a stanovnicima je strogo bilo zabranjeno fotografiranje i objavljivanje snimki na internetu.
Raketni stručnjak Stockholmskog instituta za istraživanje mira Markus Schiller navodi kako je žuto-narančasti dim iz objekta posljedica korištenja tekućeg pogonskog goriva na bazi dušikovog tetroksida i nesimetričnog dimetilhidrazina (UDMH).
“Ova kombinacija uvijek stvara ove narančaste tragove dima. Izuzetno je toksičan i kancerogen. Svakom živom biću koje udiše te stvari bit će teško u bliskoj budućnosti”, dodao je Schiller.