Pravne zavrzlame

Unatoč Trumpovoj izvršnoj uredbi da TikTok ostane dostupan, aplikacija se i dalje ne može preuzeti na Apple Storeu i Google Playu

T.I.

Foto: Reuters/iStock

Foto: Reuters/iStock

"TikTok i druge aplikacije ByteDancea nisu dostupne u zemlji ili regiji u kojoj se nalazite" – piše kad se ukuca TikTok u Apple Store , dok su u Google Playu naznačili i razloge rečenicom "preuzimanja za ovu aplikaciju su zaustavljena zbog trenutačnih pravnih zahtjeva SAD-a"



Sva pitanja vezana uz ugrožavanje nacionalne sigurnosti i prikupljanje osobnih podataka Amerikanaca putem TikToka ostaju otvorena još od vremena kad je Donald Trump kao predsjednik u prvom mandatu krenuo u obračun društvenom mrežom po kineskom kontrolom potpisavši i izvršnu predsjedničku uredbu o zabrani koja tada nije provedena, do recentnih vremena kad su te sumnje pretvorene u Zakon za zaštitu Amerikanaca od aplikacija pod kontrolom neprijateljskih strana uz podršku demokratskih i republikanskih zastupnika. Taj je zakon doveo do zabrane TikToka u nedjelju jer nije došlo do prodaje američkim investitorima u propisanom roku do 19. siječnja 2025. Sve to nije spriječilo Trumpa da među prvim aktima kao predsjednika u drugom mandatu, potpiše izvršnu uredbu, ovaj put ne o zabrani, nego produženju „života“ TikToka u Americi na 75 dana, kao što su analitičari i najavljivali.


Zakon je dopuštao takvu mogućnost, ali pod uvjetom da postoji značajan progres u pravcu prodaje kineskih udjela u operacijama TikToka u Americi. Vlasnik TikToka, kineski tehnološki div ByteDance iskazivao je otpor prodaji, vjerojatno i uz kontrolu kineskih vlasti, i iskazuje ga i dalje s obzirom da nije poznato da aktivno traže pogodnog kupca u Americi. Drugim riječima, u zakonu propisanog progresa zapravo nema, ali to Trumpu ne čini smetnju, vjerojatno i zato jer ima osobnu simpatiju prema aplikaciji, ali i neku vrstu duga prema biračima kojima je obećao zaštitu omiljene aplikacije koju aktivno na mjesečnoj bazi koristi svaki drugi Amerikanac. Između ostalog, i TikTok je imao ulogu u njegovoj izbornoj pobjedi, s 15 milijuna pratitelja koliko ih je prikupio, dobio je priliku da se svidi mlađoj biračkoj publici, jer mladi su najčešće „mušterije“ na TikToku.


„Mislim da sam slab na TikTok“ – lakonski je izjavio novi predsjednik i prekinuo 12-satni prekid rada TikToka na području SAD-a, odjednom zaboravljajući i na vlastite optužbe da je aplikacija prijetnja nacionalnoj sigurnosti SAD-a.




U stranom tisku mogu se pročitati razna pravna mišljenja i sve se vrti oko toga da je cijela priča nejasna jer Trump na neki način čini presedan odlukom da se usprotivi odredbama važećeg federalnog zakona. No, pravi problem će nastati ako ByteDance, odnosno kineska vlast u sjeni, ostane kod stava da ne želi prepustiti aplikaciju Amerikancima, pa makar u igri bilo 50-ak milijardi dolara koliko se procjenjuje da bi taj posao mogao vrijediti za 40-ak posto kineskog vlasništva. Ostalih 60 posto vlasništva već je otprije u rukama američkih ili globalnih investitorskih kuća poput BlackRocka i General Atlantica.


Dok se stvari ne raspletu na tom planu, konfuzija je nastala i kod ponovnog uključenja TikToka jučer. Dok je Trump uvjeravao američke tehnološke tvrtke poput Oraclea preko čijih se servera održavaju TikTok funkcije u SAD-u, da neće biti kažnjavani zbog pružanja usluge prohibiranoj aplikaciji, čini se da su se neki ipak odlučili na oprez. Naime, i tijekom današnjeg dana, u SAD-u su dvije najveće trgovine mobitelskih aplikacija, Apple Store i Google Play, ostavile TikTok aplikaciju nenabavljivu za preuzimanje.


“TikTok i druge aplikacije ByteDancea nisu dostupne u zemlji ili regiji u kojoj se nalazite” – piše kad se ukuca TikTok u Apple Store , dok su u Google Playu naznačili i razloge rečenicom “preuzimanja za ovu aplikaciju su zaustavljena zbog trenutačnih pravnih zahtjeva SAD-a”. U principu, ova je situacija sporedna, jer se odnosi samo na Amerikance koji tek namjeravaju postati korisnicima TikToka. Onih 170 milijuna koji su aplikaciju skinuli prije mogu nesmetano nastaviti koristiti popularnu društvenu mrežu nad kojim visi sjena kineske kontrole.