Foto: iStock
Prema podacima koje je podijelio britanski Centar za liječenje ovisnosti o igricama, otprilike 70 posto pacijenata liječenih je u prosjeku mlađe od 18 godina
povezane vijesti
- Tužba protiv Kraft Heinza, Mondeleza i Coca-Cole. Rade “ultraprerađenu” hranu koja kod djece izaziva ovisnost
- Nova znanstvena studija tvrdi da igranje video igara nije tako štetno za djecu. Naprotiv, povećava im IQ
- Snažan rast potrošnje sedativa u Hrvatskoj, upotreba kokaina skočila pet puta, rastu duhan i e-cigarete
Prvi britanski centar za ovisnost o video igrama preplavljen je zahtjevima škola, liječnika opće prakse i roditelja za liječenje ovisnika o videoigricama čiji se broj udvostručio tijekom prošle godine kao posljedica izoliranog načina života uslijed globalne pandemije Covida-19, prenosi Financial Times.
Više od jedne trećine pacijenata upućenih u National Game Disability Center, otvoren 2019. godine u Londonu, čeka liječenje. Ravnateljica centra, profesorica Henrietta Bowden Jones, rekla je kako treba utrostručiti radnu snagu da bi liječila više od 100 pacijenata na listi čekanja i zadovoljila buduću potražnju koja će se prema njenim predviđanjima dodatno povećati 2022. godine.
Prema podacima koje je podijelio Centar, koji je s radom počeo par mjeseci nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija službeno klasificirala “ovisnost o igricama” kao poremećaj, otprilike 70 posto pacijenata liječenih je u prosjeku mlađe od 18 godina, a gotovo 90 posto su bili muškog roda.
Pacijent prolazi kroz niz tretmana, kojima mogu prisustvovati roditelji, a prema Bowden-Jones ovisnost često može otkriti dublji poremećaj obiteljske dinamike. Tijekom samog liječenja se izbjegavaju striktne zabrane igranja igrica i umjesto toga nameće se dvosatno dnevno ograničenje, nagrađujući pozitivno ponašanje kao što je dovršavanje domaće zadaće.
“Postalo je nemoguće natjerati ih da prestanu igrati igrice. Za mnoge od njih to je njihova jedina društvena interakcija” – rekla je Bowden Jones.
Prema jednom istraživanju otprilike polovica britanskih „ovisnika“ kaže da ih je igra usrećila, a 39% ih je izjavilo da im je pomogla u izolaciji. Louise Shorthouse, viši analitičar igara u Ampere Analysisu, rekla je da su video igre ljudima služile kao alat za povezivanje i bijeg od realnosti tijekom pandemije.
Među pacijentima centra najomiljenije su „pucačine“ uključujući Fortnite i Call of Duty, i inače dvije najpopularnije igre u općoj populaciji. Samo u 2020. godini Fortnite je generirao više od 1,2 milijarde dolara potrošnje od strane igrača i ubilježio 31 milijun preuzimanja, a najčešće ga igra populacija od 12 ili više godina, dok je Call of Duty najpopularniji među igračima između 16-18 godina.