U nedjelju bi trebala stupiti na snagu zabrana TikToka u SAD-u. Trump traži načina da se to ne dogodi

T.I.

Foto Reuters

Foto Reuters

Budući Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz kaže da zakon dopušta odgodu primjene 90 dana i jasno dao do znanja da takvom odgodom Trump misli kupiti vrijeme i održavati TikTok u funkciji



U rijetkom slučaju postizanja konsenzusa, demokrati i republikanci su početkom prošle godine izglasali Zakon za zaštitu Amerikanaca od aplikacija pod kontrolom neprijateljskih strana s jednim ciljem; ili staviti TikTok pod američku kontrolu ili ga jednostavno zabraniti. Zakon stupa na snagu u nedjelju , 19. siječnja i očito je da vlasnik te popularne društvene mreže kineski ByteDance kojeg se optužuje da ima veze s kineskom vladajućom Komunističkom partijom, ili nije mogao ili nije htio naći kupca za svoje američke TikTok operacije. Iz samog TikToka najavili su da bi mogli u nedjelju ugasiti aplikaciju za američke korisnike. Stvar može trenutno preokrenuti (ili potvrditi zakon), samo Vrhovni sud, koji vijeća o ovom pitanju, no to se vjerojatno do nedjelje neće dogoditi.


Donald Trump, koji je nekad, za vrijeme svog prvog mandata, također bio protivnik TikToka i smatrao ga sigurnosnom prijetnjom za SAD i Amerikance, u prošloj je kampanji okrenuo ploču, sam koristio TikTok u predizborne svrhe i odašiljao poruke koje su umirivale 170 milijuna korisnika te mreže u SAD-u. On Ovalni ured preuzima u ponedjeljak i moguće je da će TikTok već biti nedostupan Amerikancima. Ali, lako je moguće da će to trajati doslovno samo jedan dan. Naime, spomenuti zakon, osim ako ga ne ospori Vrhovni sud do nedjelje, predviđa i mogućnost produženja roka zabrane aplikacije od 90 dana, ako predsjednik (u ovom slučaju Trump),  uvjeri zakonodavce da postoji napredak u procesu prodaje TikToka američkim investitorima.


Danas je to prilično decidirano potvrdio i Mike Waltz, čovjek koji će u nadolazećoj Trumpovoj administraciji imati ulogu savjetnika za nacionalnu sigurnost.  Doduše, ovaj kongresmen iz Floride još je prošle godine govorio o TikToku da „kineska špijunska aplikacija koja prikuplja vaše biometrijske podatke, otiske prstiju, skeniranje očiju, vaše lozinke”, podržavajući odluke fakulteta na Floridi da zabrane aplikaciju na službenim uređajima.




Danas je za Fox News najavio da će Trmp „uvesti mjere“ kako bi TikTok u SAD-u nastavio funkcionirati kao do sad.


“Ako Vrhovni sud donese presudu u korist zakona, predsjednik Trump je bio vrlo jasan. Prvo, TikTok je izvrsna platforma koju koriste mnogi Amerikanci i bila je izvrsna za njegovu kampanju i širenje njegove poruke. Ali broj dva, on će zaštititi podatke Amerikanaca na TikToku“ – rekao je Waltz.


Dodao je da zakon dopušta odgodu primjene 90 dana ako postoji ponuda na stolu i jasno dao do znanja da takvom odgodom Trump misli kupiti vrijeme i održavati TikTok u funkciji.


Problem je očito što kineska strana nema posebnu volju prodati TikTok, niti se za ponude „na stolu“ zna. Sve je u zoni nagađanja. Ispada da dvojica nekad gorljivih protivnika TikToka zbog navodnih ugroza nacionalne sigurnosti, odjednom , a da se ništa esencijalno nije promijenilo u funkcioniranju mreže ni po pitanju možebitnih veze s vlastima u Kini, grčevito spašavaju TikTok.


Da se nešto čudno događa u čitavoj priči sugerira i činjenica da će na inauguraciji Donalda Trumpa u ponedjeljak među pozvanim gostima biti i Shou Zi Chew, ni manje ni više nego izvršni direktor TikToka.  Neki demokratski političari poput dugogodišnjeg kongresmena Franka Pallonea na društvenim mrežama osuđuju taj Trumpov potez. Smatraju da pozivanjem šefa tvrtke „za koju se zna da je povezana s Komunističkom partijom Kine i prijetnja je nacionalnoj sigurnosti SAD-a“, novi predsjednik SAD-a šalje krivu poruku.