Troznamenkaski broj milijardi

Tvorac ChatGPT-a, tvrtka OpenAI vrijedi gotovo dvostruko više negoli prije samo devet mjeseci

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Ulaganjem Thrive Capitala u izbnosu od 6,6 milijardi dolara vrijednost tvrtke skočila na 157 milijardi dolara. Prije samo 9 mjeseci vrijednost OpenAI-ja bila je čak 70 milijardi manja



Koliko primjena i razvoj umjetne inteligencije grabi krupnim koracima naprijed, prilično slikovito pokazuje streloviti skok vrijednosti pionirske i najrazvikanije organizacije odnosno tvrtke za razvoj AI tehnologije, OpenAI-ja. Tvrtka je krajem 2021. vrijedila 15-ak milijardi dolara, početkom 2023. već 29 milijardi dolara, što i nije neko čudo s obzirom da su par mjeseci prije u opticaj pustili svoj generativni AI chatbot, danas općepoznati ChatGPT. Prije toga i u to vrijeme, njihov je potencijal u najvećoj mjeri prepoznavao Microsoft, ulažući milijarde dolara u projekt.


U međuvremenu, u taj su se vlak ukrcali i drugi, ne nužno iz svijeta tehnologije, uz proizvođača poluvodiča Nvidiu, tu su još SoftBank, pa investicijska kuća MGX iza koje stoje Ujedinjeni Arapski Emirati. Posljednji ulagač u nizu je investicijska tvrtka Thrive Capital koja je upravo potpisala ugovor s OpenAI-jem o ulaganju 6,6 milijardi dolara.


Kako javlja New York Times, ovim je ulaganjem vrijednost tvrtke skočila na 157 milijardi dolara. Prije samo 9 mjeseci vrijednost OpenAI-ja bila je čak 70 milijardi manja. S veliki m ulaganjima i ambicijama, osim vrijednosti eksponencijalno raste i broj zaposlenih u tvrtki koja – paradoksalno – razvija tehnologiju s čijim će napretkom trebati sve manje ljudske radne snage, posebno one visoko kvalificirane. Prije devet mjeseci OpenAI je imao oko 700 zaposlenih. Danas ta brojka iznosi oko 1700.




No, bez obzira na velika ulaganja, brzi razvoj i sve širu primjenu ChatGPT-a u sve većem broju poslova i industrija, troškovi gradnje, nadogradnje i održavanja AI tehnologija poput ChatGPT-a iziskuje vrlo velike troškove. Prema analizama financijskih stručnjaka koje prenosi The New York Times, očekuje se da će OpenAI završiti s 5 milijardi dolara minusa. Da to nije pokolebalo nove ulagače, svjedoči i primjer Thrive Capitala. No, ima i upitnika. Jedan za drugim, vodeći ljudi kompanije napuštaju kompaniju, tvrtka je prije devet godina ustanovljena kao neprofitna, da bi se u međuvremenu podijelila na dva dijela, profitini i neprofitni, no s oba upravlja originalno upravno vijeće koje nije odgovorno ulagačima kao u dioničkim društvima. Tako je veliki Apple odustao od ulaganja u OpenAI.


No, tko ne riskira, ne dobiva. Prema navodima The New York Timesa, njihovi insajderi kažu da prema uvjetima zadnjeg kruga ulaganja, OpenAI ima dvije godine vremena da se transformira u dioničko društvo i dijeli rizik s ulagačima, inače će se ulaganja pretvoriti u dug. Kako god bilo, milijarde koje se ulažu u OpenAI ukazuju na veliki potencijal AI tehnologija. Oni koji ih ulažu vjeruju da će AI tehnologije nositi veliki novac u skoroj budućnosti.