Veliko ulaganje

Talijanska obitelj Agnelli za 2,6 milijardi eura postala vlasnikom 15 posto dionica Philipsa

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Ovo ulaganje u skladu je s politikom koju vodi prvi čovjek Exora John Elkann, a ona je zadnjih godina postala mnogo šira od tradicionalnog ulaganja obitelji Agnelli u auto industriju



Talijanska poslovna dinastija Agnelli koja preko tvrtke Exor kontrolira multinacionalnu korporaciju za proizvodnju automobila Stellantis, multinacionalnu korporaciju za proizvodnju poljoprivredne mehanizacije CNH Industrial, Ferrari, nogometni klub Juventus F.C., nekretninskog diva Cushman & Wakefield i medijsku kuću Economist Group, proširila je popis vlasništva u velikim tvrtkama.


Naime, danas je objavljeno da je Exor kupio manjinski udio u Philipsu, nizozemskoj tvrtki desetljećima poznatoj po proizvodima potrošačke elektronike i bijele tehnike, da bi u posljednjih desetak godina zaokrenula poslovnu politiku i fokusirala ulaganja na razvoj i proizvodnju sofisticiranih medicinskih uređaja.


Kako prenosi Bloomberg, Exor je danas objavio da je kupio 15 posto dionica tvrtke za otprilike 2,6 milijardi eura.




Iako njihova riječ s ovim postotkom neće biti zadnja, obitelj Agnelli, odnosno Exor s ovim ulaganjem stječu pravo na mjesto, to jest na glas u nadzornom odboru Philipsa, a ugovor dopušta da Exor kupi još dionica, do maksimalno 20 posto, iako u Exoru zasad neće koristiti tu mogućnost.


Ovo ulaganje u skladu je s politikom koju vodi prvi čovjek Exora John Elkann, a ona je zadnjih godina postala mnogo šira od tradicionalnog ulaganja obitelji Agnelli u auto industriju. Exor se, naime, posljednjih godina okreće kupovini dionica, odnosno ulaganju u tvrtke koje se bave zdravstvenom skrbi, tehnologijom, financijskim uslugama i luksuznim proizvodima, pa se Philips uklapa u tu priču.


Philipsu je ova financijska injekcija dobro došla je tvrtki koja se u zadnjih desetak godina nametnula kao jedna od najambicioznijih tvrtki za proizvodnju respiratornih uređaja i raznih skenera (CT, magnetne rezonancije). Na tom putu naletjeli su i na prepreke, još trpe veliku štetu nakon što su 2021. godine do danas morali povući milijune neispravnih uređaja za tretiranje apneje u snu što ih je koštalo oko milijardu eura do sad i još moraju oko pola milijarde koje će sporazumno isplatiti oštećenim pacijentima u SAD na ime odštete.


Sve je to dovelo do toga da se cijena dionice Philipsa 2021. srozala i da se dan danas prodaje u upola cijene negoli sredinom 2021. Vijest da Exor ulazi u vlasničku strukturu Philipsa povoljno se odrazila na cojenu dionice. Ona je danas na amsterdamskoj burzi poskočila za 6,2 posto.