Loša vijest za influencere

Stop lažnoj savršenoj ljepoti: u Norveškoj će se i u zatvor za neoznačene retuširane fotografije tijela i lica

T.I.

Foto: Instagram/Nelly London

Foto: Instagram/Nelly London

Norveške vlasti smatraju da (lažne) retuširane savršene figure vladara društvenih mreža i manekena u reklamama loše utječu na mentalno zdravlje mladih, osobito ženskog spola jer nameću nerealne standarde ljepote



Po novome, razne infuluencerice, „instagramuše“, „tiktokerice“ i ostale vladarice (i vladari) društvenih mreža više neće moći nabijati komplekse običnim norveškim curama i ženama zabrinutih zbog svojih kila, bora, strija, celulita, tena i oblina.


Norveška u proceduru pušta amandman za dopunu Zakona o marketingu koji obavezuje influencere s društvenih mreža, ali i sve ostale oglašivače, da za sve retuširane i fotografije naglase da ne prikazuju originalno stanje. Na kraju je na kralju da odluči kad ova odluka stupa na snagu. Ne zato jer je to 84-godišnjom norveškom kralju Haraldu jako važno, nego zato jer je takva zakonska procedura u Norveškoj.


Norveške vlasti smatraju da (lažne) retuširane savršene figure vladara društvenih mreža i manekena u reklamama loše utječu na mentalno zdravlje mladih, osobito ženskog spola jer nameću nerealne standarde ljepote. Stalno bombardiranje idealiziranog izgleda i tjelesne građe stvara ono što Norveška za korisnike društvenih mreža naziva “opterećenost tijelom”. Ali pitanje se ne tiče samo internetskih prostora, ono je također “prisutno na radnom mjestu, u javnom prostoru, u kući i u raznim medijima” – pišu iz norveškog Ministarstva za djecu i obiteljske odnose. “Taj pritisak je uvijek prisutan, često neprimjetan i protiv njega je teško boriti se.”




Ministarstvo je zabrinuto tom pojavom, pa je predložilo i proguralo da se zakonski utvrdi da svaka promjena oblika tijela ili tona kože, svako poboljšanje izgleda kompjuterskim programima za obradu slika mora biti označena standardnom “naljepnicom” koju će propisat sama norveška vlada.


Oni koji će se oglušivati na ove odredbe biti će kažnjeni visokim financijskim kaznama, a u ekstremnim slučajevima zakon propisuje čak i kaznu zatvora.


Bit će zanimljivo vidjeti kako će ovakav zakon funkcionirati u praksi. Ako, recimo, neka influencerica iz Australije postavi na Instagram retuširanu fotografiju svoje glatke pozadine koja je u stvarnosti puna celulita, bit će vidljiva i teenagericama u Norveškoj. Kako će norveško pravosuđe u takvim slučajevima provesti svoj zakon?


Doduše, i bez zakona sve je više influencerica koje se odvažuju same pokazati da u stvarnosti nisu tako savršene kakvima su se prikazivale, očito svjesne svog utjecaja i implikacija lažne slike svog izgleda na mlade pratiteljice slabog samopouzdanja i njihovo mentalno stanje. Takav način vlastitog razotkrivanja možda je i ljekovitiji od zakonskih zabrana. Iako, norveška intencija s označavanjem retuširanih slika, pogotovo ako joj se masovno pridruže i druge zemlje, sigurno neće odmoći u rješavanju problema koji je samo naoko banalan.