Veliki zaokret

Smiješe se bolji dani TikToku u SAD-u: pod Trumpom, kineska društvena mreža odjednom više nije sigurnosna prijetnja

T.I.

Ilustracija / Foto Reuters

Ilustracija / Foto Reuters

Ima Trump u svom uskom krugu i žestoke protivnike TikToka, među njima i novu ministricu domovinske sigurnosti Kristi L. Noem i ministra vanjskih poslova Marca Rubioa. Očekuje se da će biti utišani



Pred kraj svog prvog predsjedničkog mandata Donald Trump potpisao je 2020. godine izvršnu uredbu kojom je TikTok proglašen “nacionalnom izvanrednom situacijom” zbog mogućnosti da Kina preko popularne mreže „prati lokacije državnih zaposlenika i onih koji na ugovor rade za državu, izrađuje dosjee osobnih podataka za ucjenu i provođenje korporativne špijunaže”.


U međuvremenu, u rijetkoj demonstraciji međustranačke suradnje, donji dom američkog Kongresa je za vrijeme Bidenove administracije donio zakon s velikom većinom 352 naprama 56 zakon o zabrani TikToka u SAD-u ukoliko njegov sadašnji vlasnik, kineska tvrtka ByteDance ne pristane prodati platformu američkim investitorima.


U netom minulim izborima, te činjenice Trumpa nisu smetale da obilato koristi TikTok u predizborne svrhe i da odmah na početku kampanje kaže u objavi na TikToku da će ga spasiti. Kasnije je na svojoj mreži Truth Social u svom stilu još eksplicitnije poručio glasačima “Za sve one kojima je stalo da se spasi TikTok u Americi, glasat će za Trumpa. Druga strana ga želi zabraniti, ali ja sam sada velika zvijezda na TikToku.”




Dakako, rekao bi sve da se umili masi od čak 150 milijuna redovnih korisnika platforme u SAD-u koji žive u strahu da će im vlast ukinuti omiljenu igračku. Ne bi bilo prvi put da Trump nešto kaže, pa hladno napravi suprotno.


No, prema pisanju The Washington Posta i njihovih informacija pribavljenih od insajdera, očekuje se da Trump ostane kod stava da „spasi“ TikTok. Po svemu sudeći, ta društvena mreža odjednom više nije ugroza za nacionalnu sigurnost SAD-a, na stranu briga za njene vjerne korisnike i istraživanja koja sugeriraju da na razne načine svojim kratkim formama sadržaja TikTok djeluje pogubno na psihu djece i mladih koji su najčešći korisnici.


Ultimatum iz zakona znakovitog naziva Zakon o zaštiti Amerikanaca od aplikacija pod kontrolom stranog protivnika, koji su zajedno donijeli demokrati i republikanci o prodaji američkim investitorima ističe dan prije inauguracije Donalda Trumpa, dakle 19. siječnja.


U zakonu stoji da se zadnji rok prodaje može produžiti 90 dana, ako dođe do znakovitog pomaka prema prodaji. U tom slučaju, izvori The Washington Posta tvrde da će Trump pritisnuti Kongres da pokušati opozvati zakon ili jednostavno narediti novom državnom odvjetniku da ga ne provede u djelo.


Ima Trump još razloga za mekani stav prema TikToku osim činjenice da je na izborima profitirao na njihov račun. Milijarder Jeff Yass, jedan od velikih donatora raznih napora da SAD postane konzervativnija zemlja, pa onda i Trumpove kampanje, navodno utječe na Trumpa da osigura nesmetani rad TikToka.


Naime, ovaj investitor koji je karijeru počeo kao igrač pokera, drži krupnih 15 posto dionica ByteDancea, pa ima osobni interes da sve ostane kako sad i jest. Kako, ako se američke vlasti boje da Kinezi preko TikToka skupljaju podatke o Amerikancima i prijetnja su nacionalnoj sigurnosti SAD-a?


Postoje kontroverze oko vlasništva ByteDancea, no izvjesno je da čak 60 posto te privatne kineske kompanije drže međunarodni investitori. Ipak, američke tajne službe tvrde da kineska država uvelike kontrolira TikTok.


Direktor FBI-a Christopher Wray rekao je ovo proljeće pred povjerenstvom američkog Senata da TikTokova “matična kompanija sve namjere i svrhe usklađuje s Komunističkom partijom Kine.“


Kako god, ima Trump u svom uskom krugu i žestoke protivnike TikToka, nova ministrica domovinske sigurnosti Kristi L. Noem je kao guvernerica Južne Dakote prva na državnoj razini zabranila uporabu TikToka na službenim kompjuterima i mobitelima.


Trumpov izbor za ministra vanjskih poslova, Marco Rubio ne tako davno tvrdio je da TikTok pruža kineskim vlastima “jedinstvenu mogućnost praćenja američkih tinejdžera“ i da je nužno i  “zabraniti ovaj potencijalni špijunski softver prije nego bude prekasno.” Očekuje se da novi ministri s ovakvim mišljenjem budu utišani.


Za razliku od njih, Trump ne može utišati svoje sjeverne susjede. Naime, i kanadske tajne službe došle su do zaključka da je TikTok prijetnja nacionalnoj sigurnosti. Nisu toliko jaki da bi mogli slati ultimatume ByteDanceu kao što to čini SAD, ali povukli su ovih dana prvi konkretni potez. Zatvorit će sve urede kanadskih podružnica ByteDancea iz sigurnosnih razloga.