Foto: iStock
Škoti su u 2022. proizvodili 113 posto bruto potrošnje električne energije u Škotskoj iz obnovljivih izvora, što je skok od 26 posto u odnosu na 2021. godinu
povezane vijesti
U posljednjih dvadesetak godina vlade širom svijeta ulažu velike napore i poduzimaju investicije kako bi potrebe za električnom energijom zadovoljile iz obnovljivih izvora u što većoj mjeri.
Rijetke su države imale takve prirodne predispozicije da uopće nisu imale potrebe graditi termoelektrane i proizvoditi struju sagorijevanjem fosilnih goriva poput Islanda koji je već prije četvrt stoljeća svu električnu energiju dobivao zahvaljujući hidroelektranama i bogatim termalnim izvorima. U tom uskom krugu su još Paragvaj i Albanija koji svu električnu energiju proizvode u hidroelekranama. Blizu 100-postotnog oslanjanja na obnovljive izvore je i Norveška.
Drugi prolaze kroz skupu i mukotrpnu transformaciju. Da je u potpunosti moguća, dokaz je Škotska. Škoti su 2010. imali 4,5 GW instaliranih kapaciteta za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora. Te su brojke u međuvremenu više nego utrostručili i sad je taj kapacitet oko 15 GW, uglavnom je riječ o vjetroelektranama na kopnu i moru.
Bitnije od ovih brojki je podatak koji je prošli tjedan objavilo tamošnje ministarstvo energetike. Naime, u izvještaju koji analizira podatke iz 2022. godine stoji da Škotska sa svojim kapacitetima proizvodnje iz obnovljivih izvora zadovoljava sve svoje potrebe za električnom energijom. Točnije, u 2022. proizvodili su 113 posto bruto potrošnje električne energije u Škotskoj iz obnovljivih izvora, što je skok od 26 posto u odnosu na 2021. godinu.
Rezultatu je pomogla i činjenica da je u 2022. u Škotskoj potrošeno 4 posto manje električne energije negoli godinu prije.
“Po prvi put Škotska je proizvela više obnovljive električne energije nego što je potrošila, pokazujući ogroman potencijal škotskog zelenog gospodarstva“ – uz izvješće je napisao škotski ministar energetike Neil Gray dodajući da Škotska ima vještine, talent i prirodne resurse da postane globalna sila u proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora.
S obzirom da je Škotska često na diplomatskoj ratnoj nozi s centralnom vlašću u Londonu, ni u ovom slučaju ministar Gray nije zaboravio prozvati vladu Velike Britanije da premalo ulaže u električnu mrežu koja je postala preopterećena što koči nove investicije u proizvodne kapacitete.
Brojke su zaista na škotskoj strani. Osim što proizvode dovoljno za vlastite potrebe, veliki su izvoznici električni energije. U 2021. izvezli su 16 Twh električne energije, u 2022. ta je brojka narasla na 18,7 Twh. Vrijednost izvezene struje procjenjuje se na 4 milijardi funta. Inače, škotski izvoz električne energije u razini je ukupne godišnje potrošnje električne energije u Hrvatskoj, od čega oko četvrtine uvozimo.
Ilustracija: www.gov.scot