Foto: iStock
Xiaomi je na trećem mjestu, s 44 milijuna isporučenih pametnih telefona i 14% udjela, dok su OPPO i Vivo četvrti i peti globalni najveći distributeri, sa isporučenih 36,7 milijuna, odnosno 34,2 milijuna pametnih telefona
povezane vijesti
Globalni nedostatak poluvodiča uzrokovao je pad isporuke pametnih telefona kojih je u trećem tromjesečju 2021. godine isporučeno 325,5 milijuna što je pad od 6 posto u odnosu na 348 milijuna koliko je bilo isporučeno u istom razdoblju prošle godine, izvijestio je The Straits Times, pozivajući se na podatke tvrtke za analizu tehnoloških tržišta Canalys.
Industrija poluvodiča vrijedna je 464 milijarde dolara, a kriza je pogodila širok spektar tvrtki, od proizvođača vozila do proizvođača kućanskih aparata, medicinske opreme, potrošačke elektronike, uključujući televizore, računala, a očekuje se da će trajati do sljedeće godine. Nestašica poluvodiča uzrokovana je zbog veće potražnje za elektronikom jer su ljudi u posljednje dvije godine više vremena provodili u svojim kućama, zajedno sa zatvaranjem tvornica usred pandemije.
Prema istraživanju Canalysa, Samsung je ostao vodeći globalni dobavljač, isporučivši 69,4 milijuna pametnih telefona što je otprilike 21% globalnog tržišnog udjela. Apple i dalje na drugom mjestu zahvaljujući isporukama 49,2 milijuna svog novog iPhonea 13 čime je ostvario rast od 14%. Xiaomi je na trećem mjestu, s 44 milijuna isporučenih pametnih telefona i 14% udjela, dok su OPPO i Vivo četvrti i peti globalni najveći distributeri, sa isporučenih 36,7 milijuna, odnosno 34,2 milijuna pametnih telefona.
Samsung je u trećem tromjesečju ove godine postao lider na tržištu pametnih telefona u Sjevernoj Americi. Top-5 najvećih dobavljača pametnih telefona u Sjevernoj Americi drže čak 93 posto ukupnog tržišta, no broj isporuka je u kvartalu pao za 7 posto u odnosu na prošlu godinu.
Slično je bilo i u Kini gdje je u trećem tromjesečju 2021. isporučeno 78,8 milijuna pametnih telefona što je pad od 5 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Lider na kineskom tržištu, Vivo, učvrstio je svoju poziciju, isporučivši 18,3 milijuna pametnih telefona što čini otprilike 23% udjela od ukupnog broja isporuka. OPPO, koji se spojio s OnePlusom, ostao je na drugom mjestu sa 16,5 milijuna isporuka. HONOR je prvi put ušao u top tri, s tržišnim udjelom koji je porastao s 9% u drugom tromjesečju na 18% u trećem tromjesečju. Xiaomi je zauzeo četvrto mjesto s 10,9 milijuna isporučenih pametnih telefona zbog ograničenja u opskrbi, dok je Apple na petom mjestu s isporučenih 8,3 milijuna iPhonea.
Nedostatak čipova, zajedno s prekidima u opskrbnom lancu, koštao je Apple 6 milijardi američkih dolara u prodaji tijekom četvrtog fiskalnog tromjesečja tvrtke, izvijestio je Reuters prošlog tjedna, a izvršni direktor tvrtke Tim Cook rekao da nedostatak komponenti sada utječe na “većinu proizvoda”. Prema izvješću Bloomberga ranije ovog mjeseca, Apple će vjerojatno smanjiti proizvodnju svog iPhonea 13 zbog ograničene ponude. Apple i Samsung ranije su upozorili na nestašice komponenti koje bi mogle utjecati na isporuke.
Očekuje se da će nedostatak čipova također utjecati na cijene i dostupnost mobitela i računala sljedeće godine. Financijske vijesti Nikkei Asia izvijestile su u rujnu da je glavni proizvođač čipova Taiwan Semiconductor Manufacturing Co – čiji su klijenti brendovi poput Applea i Qualcomma – navodno planirao povećanje cijene čipova.