Foto: iStock
Ideja predložena u istraživanju je kopiranje kartu neuronskih veza mozga pomoću posebno razvijenog niza nanoelektroda. Odredište za lijepljenje ove karte je 3D mreža čvrstih memorijskih ćelija velike gustoće, koja bi mogla biti ili standardni NAND koji se koristi u SSD diskovima
povezane vijesti
U nadi da će razviti izravnije metode stvaranja umjetne inteligencije koja je sposobna replicirati funkcije ljudskog mozga, južnokorejski tehnološki div Samsung sada je predložio novu metodu njihove izgradnje: kopiranjem i lijepljenjem (copy/paste metoda), stvarnog mozga u 3D memorijsku mrežu čvrstog stanja poput super-naprednog SSD diska.
U biti, riječ je o procesu obrnutog inženjeringa mozga. Kako bi istražili ovu novu mogućnost, Samsungov tehnološki institut (SAIT) udružio se s istraživačima sa Sveučilišta Harvard. Preliminarni nalazi objavljeni su u članku u časopisu Nature Electronics pod naslovom “Neuromorfna elektronika zasnovana na kopiranju i lijepljenju mozga”.
Ideja predložena u novom istraživanju je da bi trebalo biti moguće kopirati kartu neuronskih veza mozga pomoću posebno razvijenog niza nanoelektroda koje su razvili profesor HongKun Park i profesor Donhee Ham. Odredište za lijepljenje ove karte je 3D mreža čvrstih memorijskih ćelija velike gustoće, koja bi mogla biti ili standardni NAND koji se koristi u SSD diskovima.
Prikupljanje podataka moglo bi zabilježiti točno gdje se ti neuroni međusobno povezuju, kao i snagu tih veza. Ako se postignu, znanstvenici kažu da bi se ti novi sustavi mogli pohvaliti većom fleksibilnošću u učenju i razumijevanju novih koncepata i promjenama uvjeta, te otvoriti put doista autonomnim strojevima s vlastitom spoznajom.
“Autori zamišljaju stvaranje memorijskog čipa koji približava jedinstvene računalne osobine mozga: mala snaga, jednostavno učenje, prilagodba okolini, pa čak i autonomija i spoznaja – koji su bili izvan dosega trenutne tehnologije” – objavio je Samsung u priopćenju za javnost.
Prilikom lijepljenja snimaka neuronske karte na nešto poput otpornog RAM -a, svaka bi se stanica programirala tako da njezina vodljivost predstavlja snagu određene neuronske veze. Međutim, to nije mali zadatak, s obzirom da ljudski mozak ima oko 100 milijardi neurona s mnogo više sinaptičkih veza između njih.
To čini proces prilično sporim i složenim, ali Samsung kaže da je memorijska tehnologija evoluirala do te mjere da može učinkovito pomoći u obrnutom inženjeringu ljudskog mozga na memorijskim čipovima. U konačnici, to bi omogućilo istraživačima da lakše razviju neuromorfne čipove sa istim karakteristikama kao i mozak.
“Ovo je shema koja izravno preuzima kartu neuronskih veza mozga na memorijski čip.” – kažu iz Samsunga.
Međutim, postoji izražen problem složenosti. Idealan neuromorfni čip trebao bi oko 100 bilijuna memorijskih jedinica, ako znamo da mozak ima oko 100 milijardi neurona s tisuću puta više sinaptičkih veza. To je očito težak izazov za bilo koju tvrtku, a to ne uključuje kod potreban za rad ovog virtualnog mozga. Samsung je možda otvorio vrata umjetnoj inteligenciji, no moglo bi proći dosta vremena prije nego što netko postigne taj cilj.