
Ilustracija / Foto Frederik Lipfert on Unsplash
HT od prvog ožujka povećava mjesečne naknade za fiksne i mobilne pakete za tri posto. A1 i Telemach o povećanju cijena još nisu donijeli odluke
povezane vijesti
Zahvaljujući odluci suda Europske unije, teleoperatori imaju pravo, na temelju službene godišnje prosječne stope inflacije, podizati cijene svojih usluga.
Tom se mogućnošću koriste već treću godinu, javlja HRT, a odluku o poskupljenju fiksnih i mobilnih tarifa za ovu je godinu već donio Hrvatski Telekom.
HT: Svaki cent ulažemo u naše ljude
HT od prvog ožujka povećava mjesečne naknade za fiksne i mobilne pakete za tri posto. A1 i Telemach o povećanju cijena još nisu donijeli odluke.
– Svaki cent koji je došao od povećanja od tri posto bit će uložen u to da naši ljudi budu bolje plaćeni, naglasila je Nataša Rapaić, predsjednica Uprave HT-a.
Indeksnu klauzulu u telekomunikacijskoj industriji u Europi posljednjih godina primjenjuju brojni telekomi.
Tržišni regulator ističe da operatori za povećanje cijena ne trebaju suglasnost HAKOM-a. Pravo na indeksaciju dopušta im presuda suda EU-a.
– Ako slučajno dođe do deflacije operatori moraju sniziti cijene, isto tako, operatori ne mogu namjestiti inflaciju kako njima odgovara, već moraju pratiti stopu inflacije državnog zavoda za statistiku i ne mogu povisiti cijenu više od jednom godišnje, istaknula je Marina Ljubić, viša stručnjakinja za pravne poslove u HAKOM-u.
Carić: Nalaze se u privilegiranom položaju
Dio operatora u Europi ipak se ne koristi tim pravom. Primjerice, neki operatori na Malti ne povisuju zbog rasta inflacije. No u Hrvatskoj posljednje dvije godine nije bilo tako.
– Dana im je mogućnost da podižu cijene. Regulator je tako odlučio, što zapravo ne važi za druge poslovne subjekte, a kamoli za građane. Jedan segment industrije nalazi se u privilegiranom položaju u odnosu na druge industrije, govori Lucijan Carić, IT stručnjak.
Tarife za fiksni pristup internetu u Hrvatskoj, prema nedavnoj analizi ubrajaju se među skuplje u Europi, zauzimajući 21. mjesto od 31 zemlje. S druge strane, kada je riječ o tarifama za mobilni pristup Internetu, Hrvatska se ubraja među bolje rangirane zemlje, iako su tarife i dalje relativno skupe.
– Nismo među najskupljima, mislim da smo pri sredini kad govorimo o cijenama u odnosu na troškove života, odnosno na plaće u Hrvatskoj, a negdje smo u donjoj polovici kad govorimo o apsolutnim iznosima, rekao je za HRT Đuro Lubura, sudski vještak za telekomunikacije.
Prema HAKOM-ovu istraživanju, 63 posto građana najmanje je jednom promijenilo operatora. Najčešće zbog cijene.