Foto: SpaceX
Let Starshipa u Zemljinu orbitu i nazad trebao je trajati 90 minuta. Da je uspio, Starship bi i službeno postao najsnažnija raketa ikad
povezane vijesti
Nakon što je prošli tjedan dugoočekivana „uporabna dozvola“ odobrena od strane američke Savezne uprava za civilno zrakoplovstvo, s nestrpljenjem se očekivao današnji prvi let Starshipa, svemirskog broda Muskovog SpaceX-a.
No, od njega danas na kraju nije bilo ništa zbog tehničkih problema. Najveća raketa na svijetu, sa svojih 120 metara bitno viša od zagrebačke katedrale, trebala poletjeti danas s lansirne rampe SpaceX-a u Boca Chica u Teksasu, no u zadnjim minutama prije odbrojavanja jedan od važnih ventila u postroju ostao je zamrznut i probni let Starshipa je odgođen. Preciznije, riječ je o tlačnom ventilu u donjem stupnju raketnog „boostera“. Ponovni pokušaj lansiranja, prema informacijama koje su objavili iz SpaceX-a na Twitteru dogodit će se u srijedu, 20 travnja.
Teams are working towards Thursday, April 20 for the first flight test of a fully integrated Starship and Super Heavy rocket → https://t.co/bG5tsCUanp pic.twitter.com/umcqhJCGai
— SpaceX (@SpaceX) April 17, 2023
Let Starshipa u Zemljinu orbitu i nazad trebao je trajati 90 minuta. Da je uspio, Starship bi i službeno postao najsnažnija raketa ikad. Riječ je o transportnom sustavu za višekratnu uporabu. Kompletan sustav, sačinjen od donjeg stupnja, Super Heavy „boostera“ i gornjeg dijela broda za krstarenje Staship, u stanju je odletjeti u svemir i vratiti se tako da meko sleti na Zemlju. Taj manevar je već postao rutinski za manju raketu SpaceX-a Falcon 9, koja je već imala preko 160 uspješnih lansiranja i slijetanja.
Starship (čije ime „svemirski brod“ je i njegov program), dizajniran je za prijevoz ljudi i tereta do Zemljine orbite, Mjeseca, ali i Marsa i dalje. Sposoban je nositi do 150 metričkih tona za višekratnu upotrebu i 250 metričkih tona za jednokratnu upotrebu.