Sedmo izdanje

Otvoreni Torpedo Days: Rijeka u znaku umjetne inteligencije

Vladimir Mrvoš



Umjetna inteligencija (AI) bila je središnja tema 7. izdanja tradicionalnog događanja Torpedo Days u Proizvodnom parku Torpedo u Rijeci.


Ove godine konferencija je održana pod zajedničkom organizacijom Riječke razvojne agencije Porin, Europe Direct Rijeka i projekta EDIH Adria.


Središnja tema, “AI u poslovanju – kako digitalna evolucija pokreće uspjeh,” privukla je brojne sudionike kako iz svijeta poduzetništva, tako i s područja tehnologije i javnog sektora.




Manifestaciju su otvorili riječki gradonačelnik Marko Filipović i direktor Riječke razvojne agencije Porin Nenad Antolović.



– Torpedo Days u pozicioniranju Rijeke kao grada inovacija, naglašava predanost grada projektima koji potiču digitalnu transformaciju i gospodarski razvoj, rekao je na otvaranju Filipović, dok je Antolović predstavio Riječku razvojnu agenciju Porin koja će uskoro biti proširena novim poslovnim prostorima za koje vlada veliki interes, pogotovo strane inovativnih tvrtki, a akcenat biti na razvijanju visokih tehnologija.


– Rijeka kroz projekte poput inkubatora Sinergana, koji uskoro otvara svoja vrata, predana stvaranju prostora za razvoj IT, kreativnih i smart-city industrija.


Sinergana će pružati podršku poduzetnicima, studentima i kreativnim inovatorima, čime grad potvrđuje svoju poziciju centra za inovacije i digitalni napredak, rekao je Antolović.


Predstavljen je i Akt o umjetnoj inteligenciji (AI Act), ključnom zakonodavnom okviru Europske unije za odgovorno korištenje AI tehnologija, o kojem je govorila Ana Jerković, predstavnica Europe Direct Rijeka.


Akt o umjetnoj inteligenciji prvi je pravni okvir za umjetnu inteligenciju koji se bavi rizicima umjetne inteligencije i pozicionira Europu da preuzme vodeću ulogu na globalnoj razini.


Ovim aktom razvojnim programerima i subjektima za uvođenje umjetne inteligencije pružaju se jasni zahtjevi i obveze u pogledu posebnih uporaba umjetne inteligencije.


Foto Nikola Blagojević


Uredbom se istodobno nastoji smanjiti administrativno i financijsko opterećenje za poduzeća, posebno mala i srednja poduzeća.


Akt o umjetnoj inteligenciji dio je šireg paketa mjera politike za potporu razvoju pouzdane umjetne inteligencije, koji uključuje i paket za inovacije upodručju umjetne inteligencije i Koordinirani plan za umjetnu inteligenciju.


Tim se mjerama zajedno jamče sigurnost i temeljna prava ljudi i poduzeća kad je riječ o umjetnoj inteligenciji. Njima se jačaju i prihvaćanje, ulaganja i inovacije u području umjetne inteligencije u cijelom EU-u.


Akt o umjetnoj inteligenciji prvi je sveobuhvatni pravni okvir za umjetnu inteligenciju u svijetu. Cilj je novih pravila poticati pouzdanu umjetnu inteligenciju u Europi i izvan nje osiguravanjem da sustavi umjetne inteligencije poštuju temeljna prava, sigurnost i etička načela te uklanjanjem rizika vrlo snažnih i utjecajnih modela umjetne inteligencije.


Keynote govor održao je Petar Dučić iz tvrtke Infobip, na temu “AI u poslovanju: kako digitalna evolucija pokreće uspjeh.”


On je dao pregled najnovijih trendova u implementaciji AI rješenja i podijelio primjere uspješnih projekata koji pokazuju kako umjetna inteligencija omogućava inovacije i povećava konkurentnost poduzeća.


– Danas su sve vidljiviji trendovi kojima brendovi cjelokupni tzv. “customer journey” prepuštaju digitalnim alatima pa je danas tako u svijetu kupcima omogućeno da preko npr. WhatsApp aplikacije obave komunikaciju s brendom, kupovinu proizvoda i daju povratne informacije na taj proces, naglasio je Dučić.



Na konferenciji prikazani su konkretni rezultati testiranja “test before invest” aktivnosti na temu optimizacije prometa na području Grada Opatije, Općine Matulji i Grada Cres.


Saša Vojvodić i Neven Grubišić predstavili su primjere kako AI može unaprijediti prometna rješenja i doprinositi održivom razvoju lokalnih zajednica.


Konferencija je završila panelom na temu “Kako AI oblikuje budućnost poslovanja” u kojem su učestvovali Petar Dučić (Infobip), Damir Medved (EDIH Adria), Tomislav Lukić (Croator) i Danijel Antonić (Grad Rijeka).


Na panelu koji je moderirao Nenad Antolović panelisti su raspravljali o izazovima i prilikama koje donosi AI, s naglaskom na važnost edukacije i prilagodbe poduzetnika na nove tehnologije.


Pitanja za paneliste osmišljena su uz pomoć alata ChatGPT, čime je dodatno demonstriran potencijal umjetne inteligencije u praktičnoj primjeni.


Konferencija je završila interaktivnim AI kvizom, koji je dodatno oduševio publiku svojom inovativnošću. Druženje je zaključeno na afterpartyju, koji je pružio priliku za umrežavanje i razmjenu iskustava u opuštenoj atmosferi.