OceanGate ekspedicija

VIDEO Osvanule nove snimke Titanica: Znanstvenici kažu da će se ubrzo kompletno raspasti

S.M.

Foto: Wikipedia

Foto: Wikipedia

Civili su platili čak 250 tisuća dolara po karti da prizoru svjedoče uživo



Objavljene su dosad neviđene fotografije i snimke Titanica u 8K rezoluciji što je dosad najviša rezolucija u kojoj je legendarni “nepotopivi” brod snimljen.


Video stogodišnje olupine u nevjerojatnim detaljima i čistim bojama snimila je ekspedicija OceanGate na svom posjetu lokaciji na velikoj dubini – približno 3,75 kilometara ispod površine sjeverozapadnog Atlantika.


U ekspediciji su sudjelovali profesionalni ronioci, povjesničari specijalizirani za Titanik i znanstvenici uz civile koje su platili čak 250 tisuća dolara ne bi li imali privilegiju biti jedni od rijetkih ljudi koji su iz prve ruke vidjeli posljednje počivalište broda.




“Nevjerojatni detalji u 8K rezoluciji pomoći će našem timu znanstvenika i pomorskih arheologa da okarakteriziraju raspadanje Titanica s više preciznosti”, kazao je predsjednik OceanGate ekspedicija u objavi za medije, dodavši da su boje “fenomenalne”.


Snimka počinje prikazom pramca koji je prvi potonuo nakon što je brod udario ledenjak u noći 15. travnja 1912. godine. Sada se na snimkama vide čak i imena proizvođača sidra, Noah Hingley & Sons Ltd.


“Proučavao sam olupinu desetljećima i ronio više puta, ali ne mogu se sjetiti niti jedne fotografije koja je prikazala detalje u ovolikoj mjeri”, kazao je Rory Golden, stručnjak i “veteran” ronioc po pitanju Titanica.


Na snimci se vidi i dizalica korištena za podizanje sidra teškog 15 tona, okvir koji je bio pričvršćen za glavni jarbol i koji je sada urušen te užad kojom se osiguravao brod dok je bio u luci.


Stručnjaci kažu da postoje i veliki dokazi o propadanju. Olupina se raspada nevjerojatnom brzinom jer slana voda i morski tlak u tišini nanose štetu već više od stoljeća dok mikrobi jedu željezo i stvaraju ruzinu. Procjenjuje se da bi čitava olupina mogla nestati kroz svega nekoliko desetljeća iako se prethodno spominjalo da bi mogla nestati i do 2030. godine.


“Jedan od najspektakularnijih dijelova videa je onaj koji pokazuje kotlove koji su pali na dno oceana kada se Titanic raspolovio”, kaže Golden, a prenosi BBC.


Podsjetimo, 14. travnja oko 23 h i 40 min RMS Titanic je udario u ledeni brijeg na području 600 km južno od Newfoundlanda. Radi loše vidljivosti i slabijeg osvjetljenja na brodu, svojom je prednjom desnom stranom udario u ledenjak što je napravilo štetu na samome trupu.


Prilikom udarca prvih 5 komora trupa se krenulo otvarati i puniti hladnom vodom oceana. Titanic je bio dizajniran da može izdržati s 4 komore koje su napunjene vodom, no samo jedna komora više je napravila drastičnu razliku koja je dovela do potonuća.