Foto: iStock
No tako ne mora biti sutra ili drugi tjedan, a kamoli u siječnju naredne godine, posebno ako se Američka komisija za reguliranje i trgovinu vrijednosnim papirima na kraju ne odluči izdati odobrenje za trgovanje kriptovalutama fondovima na tradicionalnim burzama
povezane vijesti
- Dok Trump priseže, bitcoin ruši rekorde, a nova kriptovaluta novog predsjednika doseže tržišnu vrijednost od 10 milijardi dolara
- Prekasno doznao da na svom računu nema kupljenih kriptovaluta te da je prevaren za više od 17 tisuća eura
- Još jedna prijevara u vezi trgovine kriptovalutama – građani oprez! Ne nasjedajte na lažne priče
Ako ste na početku ove godine odlučili svoj novac uložiti u bitcoin, ne preko sumnjivih lokalnih posrednika, nego izravno putem sigurnih (iako se malo toga u kripto svijetu može nazvati sigurnim), kriptomjenjačnica poput Binancea, točno jedanaest mjeseci kasnije vrijednost vašeg ulaganja poraslo je oko 2 i pol puta. Nema posla ni investicije u današnjem poslovnom svijetu u kojem bi mogli (legalno) zaraditi više i uloženo vratiti brže. Ali…
U volatilnom, nesigurnom i slabo reguliranom kripto svijetu sve je pitanje trenutka, rizika kupnje i prodaje. Za odabir pravog trenutka treba imati sreće i kockarskog duha. Ulazak u svijet kripto valuta može biti kao ulazak u kladionionicu. I ne mora ako se prate ciklusi. Sredinom ožujka 2020. bitcoin je vrijedio jedva 5 tisuća dolara, 13 mjeseci kasnije dotaknuo je vrijednost 63 tisuće dolara, pa naglo pao, u četiri mjeseca vrijednost mu se prepolovila. Pa onda opet ispočetka, da bi u studenom 2021. dohvatio najveću vrijednost dosad, 66 tisuća dolara. Onaj tko je tamo negdje 2013. godine kupio dvadesetak bitcoina po cijeni od stotinjak dolara, tog je studenog postao milijunaš, ni orao ni kopao.
Da se s bitcoinom stvari na neki način vrte u krug i ciklički, dokaz je ova godina. Nakon što se prije nešto više od godinu dana urušila druga najveća kripto mjenjačnica na svijetu FTX, povjerenje u kripto valute generalno se poljuljalo, i vrijednost bitcoina se ponovno strmoglavila na vrijednost ispod 17 tisuća dolara na današnji datum prije 11 mjeseci.
Nakon blagog oporavka bitcoin se neobično dugo ove godine vrtio između vrijednosti 25 i 30 tisuća dolara no najava mogućeg odobrenja trgovanja na tradicionalnim burzama preko Bitcoin ETF-ova od strane Američke komisija za reguliranje i trgovinu vrijednosnim papirima (SEC), ponovno podigla optimizam ulagača.
Bitcoin ETF-ovi su fondovi koji prate vrijednost Bitcoina i trguju na tradicionalnim burzama umjesto na burzama kriptovaluta. Omogućuju ulagačima da ulažu u Bitcoin bez potrebe da prolaze kroz gnjavažu korištenja kripto-mjenjačnice i istodobno imaju utjecaj na njegovu cijenu.
Iako po tom pitanju nije dogodilo još ništa konkretno i SEC je vrlo tajnovit i zapravo nema pouzdanih vijesti o tome kada će i hoće i uopće izdati odobrenje koje na neki način znači promociju kripto valuta u službeni mainstream financijski produkt.
No, već sve glasnije spekulacije s više strana od strane financijskih stručnjaka i „stručnjaka“ da će se to dogoditi u siječnju su dovoljne da su se mnogi požurili uložiti u bitcoin. A veća ulaganja automatski dižu vrijednost kriptovalutama.
U svakom slučaju, onaj tko je na početku godine kupio 1 bitcoin za 17 tisuća dolara, danas ga može prodati za 2 i pol puta više, odnosno ostvariti profit od gotovo 27 tisuća dolara s obzirom da mu je vrijednost u vrijeme dok ovo pišemo narasla na 43 tisuće i 700 dolara. I raste naglo cijeli dan.
No tako ne mora biti sutra ili drugi tjedan, a kamoli u siječnju naredne godine, posebno ako se Američka komisija za reguliranje i trgovinu vrijednosnim papirima na kraju ne odluči izdati odobrenje za trgovanje kriptovalutama fondovima na tradicionalnim burzama.
Kao što smo napisali na početku, s kriptovalutama je sve pitanje tajminga, živaca i sreće da se nestabilna kripto valuta kupi ili proda u pravom trenutku.
Ilustracija: Coinmarketcap