Kampanja

Odbačenih mobitela u Hrvatskoj je daleko više nego stanovnika. Svatko od nas u ladici prosječno “čuva” bar dva stara

Siniša Pavić

Josip Regovic/PIXSELL

Josip Regovic/PIXSELL

Dio je to istraživanja Hrvatskog telekoma, a rezultati su ga potaknuli da pokrene kampanju kojom poziva građane da stare mobitele i drugi elektronički otpad donesu na zbrinjavanje u njegove centre



ZAGREB – U ladicama hrvatskih stanovnika pohranjeno je pet milijuna starih mobitela, onih koji se ne koriste! Mobitela je u ladicama više nego stanovnika. Inače, svaki naš stanovnik u prosjeku barata s 1,2 mobitela, dok u ladici drži 2,2 aparata. Spomenute brojke dio su istraživanja što ga je proveo Hrvatski telekom (HT). Dobiveni rezultati potaknuli su HT da pokrene kampanju, odnosno platformu za održivost i zbrinjavanje elektroničkog otpada »Priroda zove – Poziv koji ne želiš propustiti« kojom poziva građane da stare mobitele i drugi elektronički otpad donesu u njegove centre da ih se zbrine.


Neznanje građana


O platformi i rezultatima istraživanja govorili su članica Uprave Nataša Rapaić i direktor Odjela za korporativne komunikacije Igor Vukasović. Budući da je istraživanje pokazalo da u ladicama držimo pet milijuna mobitela, izvjesno je da će taj broj samo rasti s obzirom na to da 40 posto ispitanika mijenja mobitel unutar dvije, a 60 posto unutar tri godine. Njih 85 posto stare mobitele zadrži u ladicama. Kao rezervu ih čuva 66 posto ispitanika, 65 posto to čini vjerujući da će ih zatrebati netko iz obitelji, 23 posto to čini jer ih je strah da bi im netko mogao ukrasti podatke ako mobitel dospije u tuđe ruke, 13 posto kaže da ne zna ni kako ni gdje bi zbrinuli svoj mobitel, dok ih je 6 posto kojima je to nepraktično.


Svaki deseti ispitanik mobitel jednostavno baci u smeće. Uzmemo li u obzir da mobitel prosječno teži 170 grama, izračun kaže da je u našim ladicama 850 tona elektroničkog otpada. Čelnici HT-a ne dvoje da je to ogroman teret elektroničkog otpada, koji i najbrže raste u EU-u i svijetu, i po čemu je Hrvatska u 2022. bila u top tri zemlje u EU-u.




Čak 40 posto ekološki osviještenih ispitanika ne zbrinjava elektronički otpad. Tome kumuje i neznanje da se 80 posto materijala iz mobitela može reciklirati.


Laptopi i ruteri


Veseli zato onih 54 posto ispitanika koji žele zbrinuti mobitel koji ne koriste. To će im zahvaljujući novoj platformi HT-a biti posve jednostavno. Pritom će se osim mobitela, moći zbrinuti i štošta drugo. Liijep postotak ispitanika nije, naime, znao da se zbrinuti mogu i ruteri, laptopi, kablovi, punjači, printeri. Zato je njih 62 posto kazalo da bi koristili rabljeni mobitel, a 49 posto ih je spremno platiti više za ekološkiji mobitel. Stoga su u HT-u sebi zadali i posve konkretan cilj.


– Svake godine jako raste broj prikupljenih starih mobitela, a HT ih je do sada sakupio više od 160 tisuća. Plan je da se u 2023. godini od sto posto prodaje mobitela, sedam posto zbrine, što je oko 30 tisuća mobitela, rekla je Rapaić.


Direktor korporativnih komunikacija HT-a Igor Vukasović je dodao da za predaju mobitela u HT-ovim centrima neće biti naknade, već je cilj ojačati svijest o važnosti održivosti.