Foto: iStock
Unatoč brojnim problemima u lancu opskrbe koji ometaju proizvodnju njegovih ključnih proizvoda poput iPhonea, prvo mjesto najvrednijih kompanija drži Apple čija je tržišna kapitalizacija 23. prosinca iznosila 2,9 bilijuna dolara što je porast od 30 posto u odnosu na 2,2 bilijuna dolara s početka 2021. godine
povezane vijesti
- Spajaju se Honda, Nissan i Mitsubishi? Novi automobilski div kao odgovor Tesli, Toyoti i VW-u
- Tužba protiv Applea. Radnik tvrdi da je morao instalirati softver kojim mu prate čak i privatne galerije slika
- Dnevno se u svijetu dogodi 600 milijuna kibernetičkih napada, a jedna vrsta prijevara posebno brine stručnjake
Dok se većina svijeta bori s posljedicama Covid-19 pandemije, tehnološke tvrtke, posebice one najveće prosperiraju što samo dodatno potpaljuje maštu raznih teoretičara zavjera. Naime, tijekom 2021. godine, Apple i Microsoft su nadomak tržišnoj kapitalizaciji od 3 bilijuna američkih dolara, dok su Tesla i Facebookova matična tvrtka Meta po prvi put prešli granicu od bilijun dolara, navodi CNBC.
Zanimljivo da od šest najvećih tvrtki na svijetu, sve osim najveće naftne kompanije na svijetu Saudi Aramco su tehnološki giganti iz SAD i sve vrijede barem bilijun dolara. Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Tesla i Facebook dodali su, prema podacima FactSeta od 23. prosinca 2021., ukupno 2,9 bilijuna dolara svojoj vrijednosti u 2021. godini.
“Na ulazak tehnoloških tvrtki u klub vrijedan bilijun dolara sada se u Silicijskoj dolini gotovo gleda kao na šalicu kave”. Nije to mega događaj kao što je bio prije samo dvije ili tri godine. To pokazuje da je Big Tech u neusporedivoj prednosti tijekom pandemije.” – kaže Dan Ives, tehnički analitičar u Wedbush Securities.
Unatoč brojnim problemima u lancu opskrbe koji ometaju proizvodnju njegovih ključnih proizvoda poput iPhonea, prvo mjesto najvrednijih kompanija drži Apple čija je tržišna kapitalizacija 23. prosinca iznosila 2,9 bilijuna dolara što je porast od 30 posto u odnosu na 2,2 bilijuna dolara s početka 2021. godine.
Na drugom mjestu se nalazi Microsoft čija je tržišna vrijednost na početku 2021. godine iznosila 1,7 bilijuna dolara, a 23. prosinca 2,5 bilijuna dolara. Tvrtka je posljednjih godina svoje poslovanje više usmjerila na usluge cloud computinga što se očito pokazao kao dobar poslovni potez s obzirom na 50-postotni porast vrijednosti u odnosu na početak godine.
Najveći rast među američkim tvrtkama na ovoj listi zabilježio je Alphabet, matična tvrtka Googlea koja je na početku 2021. godine imala tržišnu vrijednost 1,2 bilijuna dolara da bi ona 23. prosinca iznosila 2 bilijuna dolara što je rast od 65 posto. Googleova matična tvrtka dostigla je tržišnu vrijednost od 2 bilijuna dolara početkom studenog 2021. godine, manje od dvije godine nakon što je prešla granicu od bilijun dolara u siječnju 2020. godine, a u svom posljednjem izvješću o zaradi izvijestila o porastu prihoda od oglašavanja od 43%.
Tržišna vrijednost Amazona na početku 2021. godine iznosila je 1,6 bilijuna dolara, a 23. prosinca 1,7 bilijuna dolara što je rast od skromnih 6 posto, no u posljednjem tromjesečju 2021. godine (Q4 2021.) prihodi od Amazon Web Services, oglašavanja i Prime pretplata premašili njegovu maloprodaju po prvi put od osnivanja tvrtke.
Tesla je tek u srpnju 2020. nadmašila Toyotu, sada drugog najvrednijeg proizvođača automobila na svijetu, kada je vrijedila „tek“ 206 milijardi dolara, no otada je upeterostručila tržišnu kapitalizaciju koja sada iznosi 1,1 bilijun dolara što je rast od 58 posto u odnosu na 677,4 milijarde dolara s početka godine.
Top 6 američkih Big Tech kompanija zaokružuje Meta („bivši“ Facebook), koja je usprkos brojnim skandalima povećala svoju tržišnu kapitalizaciju za 20 posto, na 932,6 milijardi dolara zaključno sa 23. prosinca u odnosu na 778,2 s početka godine. Tvrtka Marka Zuckerberga je u međuvremenu bila dio kluba kompanija vrijednih bilijun dolara, ali joj je u cijena dionica pala nakon što je njihova bivša zaposlenica svjedočila pred Senatskim pododborom o namjernom izbjegavanju Facebooka u zaštiti djece, no malo tko se usudi sumnjati u daljnji rast vrijednosti kompanije.