Jesmo li sami?

Nova infracrvena AI kamera tražit će znakove izvanzemaljskih posjetitelja na Zemlji

T.I.

iStock

iStock



Znanstvenici s Harvardsko-smitsonijanskog centra za astrofiziku (CfA) i Galileo projekta predstavili su revolucionarni prijedlog za otkrivanje potencijalnih znakova izvanzemaljskih letjelica. Njihov projekt uključuje razvoj infracrvene kamere s umjetnom inteligencijom, koja će skenirati nebo u potrazi za neidentificiranim letećim fenomenima.


Ova inovativna kamera, inspirirana NASA-inim preporukama iz 2023., dizajnirana je za brzo prilagođavanje promjenama u milisekundama, omogućujući precizno praćenje objekata u stvarnom vremenu. Kamera će koristiti multisenzorske platforme za prikupljanje podataka o obliku, boji, zvuku i kretanju objekata, čime će pružiti sveobuhvatnu analizu svakog opaženog fenomena.


Projekt vodi dr. Laura Domine, postdoktorandica na Harvardu i članica Galileo projekta, uz podršku tima stručnjaka iz različitih institucija. Njihov rad predstavljen je na Lunarnoj i planetarnoj znanstvenoj konferenciji 2025. godine u Teksasu.




Tijekom prvih pet mjeseci rada, Galileo projekt je već pomoću svojih opservatorija detektirao oko 500.000 objekata, od kojih je 16% klasificirano kao anomalije koje zahtijevaju dodatnu analizu. Iako su mnogi od tih objekata identificirani kao svakodnevni fenomeni poput dronova ili satelita, ostalo je 144 neidentificiranih objekata čije se karakteristike ne mogu objasniti bez dodatnih podataka.


Profesor Avi Loeb, voditelj Galileo projekta, ističe da je cilj ovog istraživanja identificirati objekte koji pokazuju karakteristike izvan dosega ljudske tehnologije.


“Ako bismo pronašli samo jedan objekt s naprednim sposobnostima, to bi bilo najveće znanstveno otkriće u povijesti,” izjavio je Loeb.


Ključ uspjeha ovog projekta leži u naprednim algoritmima strojnog učenja. Koristeći modele poput “You Only Look Once” (YOLO) za detekciju objekata i “Simple Online and Realtime Tracking” (SORT) za rekonstrukciju njihovih putanja, sustav može brzo prepoznati anomalije među stotinama tisuća opaženih objekata.