Virtualni svijet

Nova definicija pametnog grada: Seul otvara svoju metaverzum virtualnu verziju

Foto: iStock

Foto: iStock

Osim javnih usluga, metaverzum će također sadržavati virtualne verzije svojih poznatih turističkih atrakcija kao što su Gwanghwamun Plaza, palača Deoksugung i tržnica Namdaemun



Gradske vlasti glavnog grada Južne Koreje Seula  (SMG), kao prve na svijetu objavile su planove za uspostavljanje “Metaverse Seoul”, platforme sljedeće generacije koja uključuje virtualnu gradsku vijećnicu, turističke lokacije, centre za socijalne usluge i još mnogo toga.


“Seul će biti pionir novog kontinenta nazvanog Metaverse Seoul kombinirajući javnu potražnju s privatnom tehnologijom” – rekao je Park Jong-soo, generalni direktor politike pametnih gradova u SMG-u.


„Metaverse“, odnosno metaverzum, se odnosi na zajednički 3D virtualni svijet u kojem se sve aktivnosti mogu odvijati pomoću opreme proširene i virtualne stvarnosti. Te su platforme postale popularne posljednjih godina jer su ljudi prebacili svoje aktivnosti na internet, posebno usred pandemije COVID-19.




Glavni grad Južne Koreje uložio je približno 3,3 milijuna USD u projekt u sklopu projekta “Seoul Vision 2030” gradonačelnika Oh Se-hoona koji ima za cilj uspostaviti Seul kao “grad emocija budućnosti” (future emotional city). Naime, uskoro će građani Seula moći staviti svoje VR slušalice/naočale kako bi se sastali s avatarima dužnosnika radi konzultacija i civilnih usluga, posjetili živopisno reproducirane znamenitosti i prisustvovali masovnim okupljanjima.


Pilot program počet će na tradicionalnoj novogodišnjoj ceremoniji zvonjenja Bosingak, nakon čega će uslijediti uzastopno uvođenje različitih objekata i usluga, uključujući “virtualni gradonačelnikov ured, Seoul FinTech Lab, Invest Seoul i Seoul Campus Town.” Osim javnih usluga, metaverzum će također sadržavati virtualne verzije svojih poznatih turističkih atrakcija kao što su Gwanghwamun Plaza, palača Deoksugung i tržnica Namdaemun kroz označenu “Virtualnu turističku zonu”. Izgubljena povijesna mjesta kao što su vrata Donuimun, uništena tijekom japanskog kolonijalnog razdoblja, također će biti digitalno rekonstruirana kako bi ih posjetitelji mogli istražiti.


Petogodišnji plan razvoja uključuje 20 promotivnih zadataka iz sektora „gospodarstva, obrazovanja, kulture, turizma, komunikacija, urbanog razvoja, administracije i infrastrukture” koji će sadržavati tri faze u rasponu od 2022. do 2026. godine.


Ovo je zasigurno novi korak u evoluciji pametnih gradova. Prema internetskoj stranici Quartz, grad planira upotrijebiti umjetnu inteligenciju za praćenje svojih kanalizacijskih i otpadnih centara. Svojevrsni „chatbot“  bi služio kao javni službenik, koji bi odgovarao na pitanja i bilježio pritužbe u vezi bilo čega, od prekršaja parkiranja do protokola COVID-19.


Nema sumnje, ovako zamišljena metaverzum platforma će biti od pomoći u prevladavanja ograničenja u stvarnom svijetu koja su, između ostalog, nastala zbog vremenskih ili prostornih ograničenja i jezičnih barijera.