Slijedi duža odgoda

NASA skida svoju raketu za Mjesec s lansirne rampe jer se ponovio problem s curenjem goriva

T.I.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Kad uklone probleme i ako demo let uspije, pravi astronauti mogli bi u okviru programa Artemis poletjeti oko Mjeseca negdje 2024., a ponovno hodanje čovjeka po mjesečevoj površini može se očekivati 2025.



NASA nema sreće s raketom nove generacije koju u okviru programa Artemis pokušava poslati prema Mjesecu. Naime, u utorak su objavili da će jučer ponovno pokušati lansirati raketu nakon što prvi pokušaj u ponedjeljak nije uspio, no zbog ponovljenih tehničkih problema ni od toga nije bilo ništa.


Naime, NASA-ina raketa doživjela je još jedno opasno curenje goriva jučer, prisilivši kontrolore lansiranja da odustanu od svog drugog ovotjednog pokušaja slanja kapsule u lunarnu orbitu s testnim lutkama.


No, kako javlja AP, ponovni pokušaj zbog opetovanih tehničkih problema ne odgađa se ponovno za nekoliko dana, već tjedana, a možda i mjeseci.




Devedeset i osam metara duga Space Launch System (SLS) teška raketa, najveća koju je NASA napravila ikad nije poletjela minuli ponedjeljak kako je originalno planirano jer je primijećeno manje curenje vodika.


Odgoda će sada biti duža jer su voditelji misije odlučili skinuti raketu s lansirne rampe i vratiti u hangar zbog daljnjih popravaka i ažuriranja sustava. Prema informacijama iz NASA-e, bit će potrebno nekoliko tjedana rada dok raketa ne bude u potpunosti reparirana.


Kad se let napokon dogodi, kapsula bez posade bit će šest tjedana u orbiti Mjeseca pa se vratiti natrag, 50 godina poslije posljednje Apollove misije na Mjesec, i posljednjih ljudskih koraka na jedinom Zemljinom prirodnom satelitu.


Iz NASA-e ističu da nekoliko tjedana odgode nisu ništa u odnosu na duga desetljeća izbivanja čovjeka na Mjesecu, i da neće forsirati demo let dok sve ne bude potpuno sigurno i tehnički besprijekorno. Kad uklone probleme i ako demo let uspije, pravi astronauti mogli bi u okviru programa Artemis poletjeti oko Mjeseca negdje 2024., a ponovno hodanje čovjeka po mjesečevoj površini može se očekivati 2025. To bi značilo da je NASA-i trebalo 53 godine da pošalje čovjeka na Mjesec, nakon Eugenea Cernana koji je posljednji kročio na njega u prosincu 1972. u okviru Apollo 17 misije.