Revolucionarni iskorak?

Musk ponovno najavio ugradnju čipova u mozak koji bi paraliziranim osobama trebali olakšati život

T.I.

Foto: YouTube

Foto: YouTube

"Neuralink dobro funkcionira na majmunima, a mi zapravo radimo samo puno testiranja i samo potvrđujemo da je vrlo siguran i pouzdan, te da se uređaj Neuralink može sigurno ukloniti", rekao je Musk tijekom samita CEO-a The Wall Street Journala



Elon Musk je tijekom samita CEO-a The Wall Street Journala izjavio da Neuralink, njegova tvrtka koja se bavi tehnologijom spajanjem računala i mozga, planira ugraditi svoje prve mikročipove ljudima negdje sljedeće godine.


Neuralink već duže vrijeme razvija čip koji će biti ugrađen u ljudski mozak kako bi istovremeno bilježio i stimulirao moždanu aktivnost, a trebao bi imati medicinsku primjenu, kao što je liječenje ozbiljnih ozljeda leđne moždine i neuroloških poremećaja. Do sada su čipovi uspješno korišteni na majmunima za snimanje i poticanje moždane aktivnosti, dopuštajući im da izvršavaju zadatke jednostavno snagom svog uma kao što je prikazano u videu Monkey MindPong objavljenom ranije ove godine na kojem se moglo vidjeti majmuna kako igra videoigru koristeći Neuralink uređaj.


Sljedeći korak za tvrtku je uvođenje tehnologije za potpuno i djelomično paralizirane pojedince kako bi mogli lakše kontrolirati digitalne uređaje bez potrebe za ikakvim fizičkim kretnjama.




“Neuralink dobro funkcionira na majmunima, a mi zapravo radimo samo puno testiranja i samo potvrđujemo da je vrlo siguran i pouzdan, te da se uređaj Neuralink može sigurno ukloniti”, rekao je Musk tijekom samita CEO-a The Wall Street Journala ranije ovog tjedan.


Budući da majmuni nisu u stanju voditi nijansirane razgovore i davati povratne informacije, Musk vjeruje da će pokusi na ljudima eksponencijalno ubrzati napredak


“Nadamo se imati to kod prvih ljudi – a to će biti osobe s teškim ozljedama leđne moždine kao što su tetraplegičari i kvadriplegičari – iduće godine, do odobrenja Američke agencije za hranu i lijekove (FDA). Ubrzanje napretka slijedi kada ćemo sljedeće godine imati uređaje u ljudima (teško je voditi nijansirane razgovore s majmunima)” – najavio je Musk dodajući  da su Neuralinkovi “standardi za implantaciju uređaja znatno viši od onoga što zahtijeva FDA”.


Muskova ideja je povezati ljudski mozak s računalom, i to umetanjem tankih elektroda u mozak. One se, pak, povezuju na mali bežični uređaj, smješten iza čovjekova uha, koji bi komunicirao s pametnim telefonom. No, nije Neuralink jedina tvrtka koja razvija tehnologiju sučelja mozak-računalo. U srpnju je biotehnološka tvrtka Synchron, tvrtka od svega 20 osoba, dobila odobrenje od FDA za početak testiranja na ljudima.


Nije prvi put da Musk govori kako je Neuralinkov čip spreman za ljudska testiranja u narednoj godini. Isto je već učinio 2019. i 2020. godine pa njegova obećanja ipak treba uzeti sa velikom dozom skepse.