Foto: iStock
Euro je prije deset godina bio hit u međunarodnim transkacijama, 2012. godine držao je euro navlas istu razinu od 46 posto kao dolar danas. No, sad je na najnižim granama otkad postoji po tom pitanju
povezane vijesti
- Američko gospodarstvo je opet u uzletu, europsko i dalje na rubu recesije. Ovo je glavni razlog
- Analitičari banke sa 170 godina tradicije tvrde da će vrijednost bitcoina do kraja 2024. skočiti u nebo
- Zida se novi model globalnog razvoja: Savez Brazila, Rusije, Indije, Kine i JAR-a alternativa je dolaru i Zapadu
Puno se pričalo i priča o tome kako tradicionalni, papirnati fiducijarni novac, polako gubi snagu i da svjetska dominacija američkog dolara u tome svijetu polako dolazi kraju. Ne samo zbog čitavih alternativnih sustava plaćanja i poput požara širenja pojave novih kriptovaluta, već i zbog jakih svjetskih ekonomija u ekonomskom ili ideološkom ratu (a može i oboje), s najvećom silom na svijetu. Rusija, Kina, Indija…, svatko iz svojih motiva želi smanjenje globalne premoći američkog dolara kao neke vrste standardnog sredstva plaćanja.
Prema podacima Organizacije za svjetsku međubankarsku financijsku telekomunikaciju (SWIFT), velike mreže za razmjenu poruka koju koriste financijske institucije za brzo, točno i sigurno slanje i primanje informacija, kao što su upute za prijenos novca, ti pokušaji zasad su bezuspješni. Naime, informacije koje prenosi Bloomberg, pozicija dolara u međunarodnom plaćanju zapravo nikad nije bila jača nego danas. Otprilike jedna trećina međunarodnih transakcija u svijetu prije deset godina obavljana je u dolarima, prema najnovijim podacima iz srpnja ta je brojka narasla na 46 posto svih svjetskih transakcija.
Doduše, valute nekih zemalja koje dosad kao da nisu bile na svjetskoj mapi međunarodnih transakcija, rastu. Tako su transakcije u kineskom yuanu 2010. godine iznosile svega 0,03 posto svjetskog „prometa“, a danas im je “share” sto puta veći, što je i dalje „tek“ 3 posto međunarodnih novčanih transakcija.
Najveći gubitnik u ovom preslagivanju udjela u svjetskim transakcijama je euro. Euro je prije deset godina bio hit u međunarodnim transkacijama, 2012. godine držao je euro navlas istu razinu od 46 posto kao dolar danas. No, sad je na najnižim granama otkad postoji što se tiče međunarodnih transakcija, pao je na udio od manje od 25 posto.