Kompromisno rješenje

MMF odobrio kredit Salvadoru u zamjenu za odmicanje od bitcoina kao službenog sredstva plaćanja

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Vlasti Salvadora pristale su na zakonske reforme kojima bi prihvaćanje bitcoina od strane privatnog sektora bilo dobrovoljno, a ne obavezno. U javnom pak sektoru, angažman u gospodarskim aktivnostima povezanim s Bitcoinom te transakcije i kupnja Bitcoina bit će ograničeni



Prije tri godine Salvador je postao prva zemlja koja priznaje bitcoin kao službenu valutu. Otpora je bilo i unutar zemlje i izvan nje, Međunarodni monetarni fond je u siječnju 2022. pritiskao tu zemlju pod vodstvom kripto entuzijasta Nayiba Bukelea da opozove odluku u ime financijske stabilnosti i zaštite potrošača u Salvadoru. Zanimljivo, i Bukele je koristio sličnu argumentaciju za izazivanje suprotnog efekta, da će upravos bitcoinom kao sredstvom plaćanja zaštititi građane zemlje u kojoj mnogi žive od doznaka rodbine iz inozemstva. Inače, Salvador je i prije usvajanja bitcoina kao službenog sredstva plaćanja bio izuzetak, jer od 2001. godine nema vlastitu valutu, već je od tada (i danas paralelno uz bitcoin), službena valuta američki dolar.


Važnije od mišljenja MMF-a, ta je međunarodna financijska institucija uvjetovala pomoć Salvadoru promjenom politike prema kriptovalutama.


Kao što znamo, Salvador nije financijski propao, dapače, tri godine zaredom bilježe ekonomski rast, i po izračunu upravo MMF-a, salvadorska ekonomija rasla je po stopi od 3 posto u 2013. godini.




S obzirom da je vrijednost bitcoina u samo 12 mjeseci narasla čak 140 posto, pokazalo se da je Bukele dobar prognozer, iako bitcoin zapravo nije općeprihvaćen u salvadorskom narodu zbog niske digitalne pismenosti stanovništva.


U skladu s tim, očito je i MMF popustio u postavljanju uvjeta Salvadoru, obje strane napravile su određene ustupke kako bi ova siromašna srednjoamerička država dobila financijsku injekciju.


Naime, kako su iz MMF-a objavili, vlasti Salvadora pristale su na zakonske reforme kojima bi prihvaćanje bitcoina od strane privatnog sektora bilo dobrovoljno, a ne obavezno. U javnom pak sektoru, angažman u gospodarskim aktivnostima povezanim s Bitcoinom te transakcije i kupnja Bitcoina bit će ograničeni.


Za uzvrat postignut je dogovor o dugoročnom zajmu MMF-a Salvadoru u iznosu od 1,4 milijarde dolara.


Kako javljaju svjetske novinske agencije, ovaj dogovor ne znači da će Salvador prestati kupovati, odnosno povećavati svoju zalihu bitcoina.


Trenutno raspolažu s 5.968 bitcoina koji u ovom trenutku vrijede oko 580 milijuna dolara, što je, kao što je gore napomenuto, 140 posto više nego prije godinu dana.