Foto: iStock
Za razliku od Amerikanaca oni niti prijete niti žele ukinuti aplikaciju, nju Kanađani mogu nastaviti skidati u trgovinama aplikacija poput Google Playa i App Storea i koristiti po vlastitom nahođenju
povezane vijesti
I dok se američke administracije, tamo još od prvog Trumpovog mandata natežu s TikTokom, i pokušavaju prisiliti ByteDance, kineskog vlasnika aplikacije, odnosno društvene mreže koju na mjesečnoj bazi aktivno koristi milijardu (uglavnom mladih) ljudi širom svijeta, da prodaju američkim investitorima, susjedna je Kanada upravo poduzela neke konkretne mjere.
I njih muče iste nedoumice kao i Amerikance, i tamo su obavještajne zajednice zabrinute da je kineska aplikacija, osim što je prava tvornica novca, sigurnosna prijetnja SAD-u i Kanadi, iako bi ih možda više trebale brinuti posljedice uporabe kratkih TikTok video formi na mentalno zdravlje djece.
Kanađani su povukli konkretan, otvoreno neprijateljski potez naspram TikToka, ali vrlo moguće jalov, ako ne i kontraproduktivan u ekonomskom smislu. Naime, za razliku od Amerikanaca oni niti prijete niti žele ukinuti aplikaciju, nju Kanađani mogu nastaviti skidati u trgovinama aplikacija poput Google Playa i App Storea i koristiti po vlastitom nahođenju. Tamošnji ministar inovacija, znanosti i industrije François-Philippe Champagne objavio je da Kanada zatvara tamošnja predstavništva ByteDancea Ltd., koja su u Kanadi registrirana pod imenom TikTok Technology Canada, Inc. Pojasnio je da je da je potez povučen djelomično na savjet kanadske sigurnosne i obavještajne zajednice i drugih vladinih partnera. Drugim riječima, Kanada gleda na ispostave kineske tvrtke u Kanadi kao na obavještajne ćelije, jer je drugo objašnjenje zabrane rada teško naći.
Iz ByteDancea su brzo odgovorili, Reuters javlja da će ovu odluku kanadske vlade pokušati osporiti na sudu. U pojašnjenju ovakvog stava ponudili su prilično uvjerljiv argument da zatvaranje stotina jako dobro plaćenih poslova nije u ničijem dobrom interesu.