Foto: iStock
U ranim danima bezvrijednog bitcoina Howell je lako izrudario čak 7.500 bitcoina. S obzirom da je današnja cijena jednog bitcoina oko 47.000 američkih dolara, Howell je tako što je slučajno bacio hard disk u smeće, ostao bez više od 350 milijuna dolara
povezane vijesti
- Dok Trump priseže, bitcoin ruši rekorde, a nova kriptovaluta novog predsjednika doseže tržišnu vrijednost od 10 milijardi dolara
- Prekasno doznao da na svom računu nema kupljenih kriptovaluta te da je prevaren za više od 17 tisuća eura
- Još jedna prijevara u vezi trgovine kriptovalutama – građani oprez! Ne nasjedajte na lažne priče
Slučaj Jamesa Howella itekako je dobro poznat kripto zajednici, a i šire. Riječ je o nesretniku, inače IT stručnjaku iz Newporta u Walesu, koji je vizionarski još 2009. na osobnom računalu rudario bitcoin kad nije vrijedio baš ništa (tek je 2011. dostigao vrijednost od jednog dolara po jedinici). Kad je kompjuter dao svoje, rastavio ga je i prodao u dijelovima na eBayu. Dakako, zadržao je hard disk za svaki slučaj s mišlju da će bitcoin jednog dana vrijediti više. Čuvao ga je četiri godine, a onda, čisteći kućni ured, slučajno odložio u vreću za smeće. Revna supruga vreću je iznesla u kontejner pred kuću a komunalno poduzeće je odradilo svoj dio posla odvezavši smeće iz Howellovog kvarta na deponij. Howell se nakon par dana sjetio diska, no tada je već bilo prekasno.
U ranim danima bezvrijednog bitcoina Hiwell je lako izrudario čak 7.500 bitcoina. S obzirom da je današnja cijena jednog bitcoina oko 47.000 američkih dolara, Howell je na deponiju ostao bez više od 350 milijuna dolara.
Howell od 2013. godine pokušava uvjeriti gradsko vijeće Newporta da mu dopusti da iskopa i pretraži lokalno odlagalište otpada, u pokušaju da locira disk, no zahtjev mu je više puta odbijen po nekoliko osnova, a najvažnija je da bi operacija koštala milijune i da je ne bi mogao platiti ako disk ne bi bio pronađen ili više ne radi.
Sada već potpuno očajni Howell je u najnovijem i vjerojatno posljednjem pokušaju da locira uređaj angažirao tvrtku koja usko surađuje s NASA-om. Zove se Ontrack i specijalizirana je za oporavak podataka, a najpoznatija je po tome što je spasila podatke sa pougljenjenog tvrdog diska na svemirskom shuttleu Columbia koji se srušio na Zemlju 2003. godine. U Ontracku vjeruju da postoji 80-90% šanse da se Howellovo Bitcoin bogatstvo može povratiti, pod uvjetom da tvrdi disk nije puknuo.
Dapače, Howell kaže da je odredio približnu lokaciju hard diska na odlagalištu otpada: područje od 200 četvornih metara, 15-ak metara duboko ispod smeća. Operacija spašavanja bi, čak i da je njegova procjena o lokaciji točna, mogla potrajati 9 do 12 mjeseci, pod pretpostavkom da mu Vijeće odobri dopuštenje da prekapa. No, to je veliko “ako”. Osim procijenjenih troškova operacije, potrebno je uzeti u obzir i rizik za okoliš.
“Iskapanje nije moguće prema našoj dozvoli za licenciranje, a samo iskopavanje bi imalo ogroman utjecaj na okoliš na okolno područje. Stoga smo bili jasni da mu ne možemo pomoći u ovom pitanju” – navodi se u priopćenju gradskog vijeća Newporta.