Foto: Reuters
U slučaju Melanie Trump, istraga niza blockchain transakcija pokazuje da je kriptovaluta korištena za kupnju NFT-a došla iz novčanika koji pripada subjektu koji je izvorno stavio projekt na prodaju, a kao najočitiji povod navodi se slaba ili nikakva potražnja
povezane vijesti
- Uvjerio ju da joj se treba isplatiti zarada od kriptovaluta. Umjesto toga, račun joj je “olakšan” za 14.000 eura
- Uvjerio ga da je putem banke prije 2 godine uložio novac u kriptovalutu te ostvario dobit. Ostao bez više od 15.000 eura
- Ponudila mu mogućnost ulaganja u kriptovalute što je muškarac i prihvatio. Ostao bez više tisuća eura
Vijesti o povezanosti pranja novca i manipulacije na tržištu NFT-ova polako postaju redoviti serijal, a u najnovijoj epizodi ove sapunice ulogu ima i bivša prva dama SAD-a Melania Trump, koja je krajem prošle godine pokrenula liniju vlastitih NFT-a pod nazivom „Head of State“ i ponudila ih kolekcionarima.
Jedan od njih, vezan uz šešir koji je nosila tijekom posjeta francuskog predsjednika Emmanuela Macrona 2018. godine, fizičku sliku nje s bijelim šeširom i animirani NFT te slike, prodan je krajem siječnja za oko 1.800 jedinica kriptovalute Solana, sadašnje vrijednosti oko 185,000 američkih dolara. Traženo je 250 000 dolara, no ta cijena ne samo da nije postignuta, nego je bilo svega pet ponuda tijekom aukcije, što bi u svom osebujnom rječniku Melanijin suprug Donald okarakterizirao”tužnim”.
No tu priča ne staje. Detaljniji pogled u transakcije na Solaninom blockchainu otkriva da je vjerojatno ovdje riječ o “wash tradingu” o čemu smo nedavno pisali potaknuti izvješćem Chainalysisa koje je pokazalo je da su NFT trgovci tom metodom ostvarili čak 8,9 milijuna dolara dobiti u 2021. godini. Ukratko, wash trading je zabranjen je u svijetu vrijednosnih papira – no, kako NFT-i nisu strogo regulirani, tamo još uvijek prolazi, a radi se o procesu u kojem se NFT-i kupuju i prodaju između istih digitalnih novčanika, kako bi im se umjetno napumpala vrijednost.
U slučaju Melanie Trump, istraga niza blockchain transakcija pokazuje da je kriptovaluta korištena za kupnju NFT-a došla iz novčanika koji pripada subjektu koji je izvorno stavio projekt na prodaju, a kao najočitiji povod navodi se slaba ili nikakva potražnja, pa je, kako bi se izbjegla propast aukcije, njezin organizator navodno pokušao spasiti stvar i kupiti NFT sam od sebe.
Istovremeno se nameće pitanje, ukoliko se znalo za smanjen interes za aukciju, izabrao baš javni blockchain poput Solane s obzirom da ima karakteristiku dopuštanja bilo kome na svijetu da prati protok novca, poput Bitcoina i Etheriuma, s obzirom da je svaka transakcija vezana za adresu i zapisi su trajni. Privacy coinovi poput Monera čine se kao mnogo logičniji izbor za nekoga tko želi nešto prikriti.
Naravno, ured Melanije Trump je demantirao navode o mogućem “wash tradingu”. Oni ovaj neobični slučaj opisuju činjenicom da je “kupac htio ostati anoniman, pa su oni za njega proveli transakciju” što nije izgledan scenarij, ali definitivno nije ni nemoguć.