IIzložba "Izvanbrodski motori iz Kopra" u Pomorskom i povijesnom muzeju
Međunarodna suradnja ZTK Rijeka i njezinih članica
povezane vijesti
Zajednica tehničke kulture (ZTK) Rijeka sa svojim članicama Fotoklubom “Color” i Fotoklubom “Rijeka”, uz potporu Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka, u Tehničkom muzeju Slovenije u Vrhnici, 5. rujna organizira izložbu fotografija koje predstavljaju grad Rijeku, prije svega njezinu industrijsku i tehničku baštinu, arhitekturu i ljude.
ZTK Rijeka je najviše gradsko tijelo Grada Rijeke te čini krovnu organizaciju udruga tehničke kulture i drugih pravnih osoba koje ostvaruju programe tehničke kulture u gradu Rijeci.
Osnovana je davne 1946. godine te je pravni sljednik Narodne tehnike Rijeka, što ju čini jednom od najstarijih organizacija na području grada Rijeke, ali i na razini Republike Hrvatske.
Broji ukupno 55 članica, koje su razvrstane u 12 grana tehničke kulture, a okupljaju više od 3.000 znanstvenika, stručnjaka, tehničara i entuzijasta u područjima: astronomije, ekologije, foto-kino-video tehnike, mikroelektronike, robotike, informatike, inventivne djelatnosti, jedriličarstva, modelarstva/maketarstva, podvodnih aktivnosti, prometne kulture, radio tehnike, tehničkih sportskih aktivnosti na moru i vodi te zrakoplovstvu.
Dugogodišnja suradnja
Dugoročna međunarodna suradnja ZTK Rijeka i Tehničkog muzeja Slovenije započela je još 2006. godine izložbom o Nikoli Tesli u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku u Rijeci.
Suradnja se nastavlja zajedničkom organizacijom niza izložbi u prostoru Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka.
Na taj način organizirane su brojne izložbe: “Ukroćena struja”, “Od vijaka do junaka”, “Leteći čovjek, Stanko Bloudek”; “Juraj Georg Vega”, “Povijesti tehničke kulture”, “Zvukovi”, “Izvanbrodski motori iz Kopra”, “Znanje bez granica”, a 2021. objavljena je i publikacija o 15 godina međunarodne suradnje s Tehničkim muzejom Slovenije.
– Izložbom fotografija svojih članica ZTK Rijeka prije svega želi istaknuti značaj tehničke kulture koja je kroz vrijeme oblikovala grad Rijeku, njezinu industrijsku baštinu, arhitekturu i ljude.
Tehnička kultura zasigurno predstavlja najznačajniji dio industrijskog nasljeđa grada, kao temelja gdje se i danas nadovezuje njezin tehnički i tehnološki doprinos koji je utjecao na kulturno oblikovanje grada Rijeke.
Ovom izložbom, članice ZTK Rijeka koje se bave fotografskom tehnikom, predstavit će grad Rijeku u smislu njezinog nekadašnjeg značajnog industrijskog razvoja, arhitektonske renesanse i ljudi koji daju ritam ovome gradu, kaže Tihana Kalčić, izvršna tajnica Zajednice tehničke kulture Rijeka.
Riječki foto klubovi
Riječke foto klubove koji će predstaviti Rijeku u Tehničkom muzeju Slovenije, predstavili su njegovi predsjednnici Ivica Nikolac i Borislav Božić.
– Fotoklub “Color” 1961. godine osnovala je grupa fotografa među kojima je bio i inicijator Fernando Soprano, riječki fotograf koji je sudjelovao na više od 300 izložbi fotografija te osvojio preko 40 raznih nagrada i bio prvi predsjednik Hrvatskog fotosaveza porijeklom iz Rijeke.
Klub organizira brojne izložbe i radionice fotografije. Među izložbama ističu se natječajne izložbe međunarodnog karaktera. Izložba “Žena”, čija je dvadeseta obljetnica obilježena 2024. godine te iznimno ugledni Salon crno-bijele fotografije “100+1”, na kojem se dodjeljuje Grand Prix Fernando Soprano i koji je 2023. godine obilježio desetu obljetnicu, kaže Nikolac.
Prema riječima Borislava Božića, predsjednika Fotokluba “Rijeka”, klub svoje početke bilježi još od 1897. godine, kada je u zgradi tadašnje Mađarske gimnazije u Rijeci, u kojoj je danas Srednja talijanska škola Rijeka, na inicijativu Sándora Alexandera Rieglera, ravnatelja te gimnazije i Petera Salchera, uglednog profesora fizike na Mornaričkoj akademiji austrougarske vojske, osnovana fotografska sekcija u Klubu prirodnih znanosti.
– Osnivanjem ove sekcije nastaju temelji kontinuiteta hobističke riječke fotografije koju održava i njeguje Fotoklub “Rijeka”, kaže Božić.