Foto: iStock
Striktna pravila važe za registrirana rudarska postrojenja, kojih tamo ima preko tisuću, no prema nekim procjenama, ta legalna postrojenja čine manje od 10% svih kapaciteta za rudarenje kriptovaluta instaliranih u Iranu
povezane vijesti
- U lažnom trgovanju kriptovalutama prevaren za više od 34 tisuće eura
- Preko platforme koja mu je djelovala kao legitimna uplatio više stotina tisuća eura. Oštećen za preko 500 tisuća
- Povjerovala da je na kriptovalutama ostvarila dobit u iznosu oko 15.000 eura. Proslijedila podatke pa ostala bez 10 tisuća
Rudarenje kriptovaluta je u većini zemalja legalna aktivnost, no neke imaju problema s opskrbom električnom energijom zbog čega su motiviranije držati se izdanih propisa. Naime, vlasti Irana su objavile da će značajno strože kažnjavati one kojima se dokaže da su rudarili kriptovalute kod kuće i pritom koristili električnu energiju koju građanima sufinancira država.
“Bilo kakvo korištenje subvencionirane električne energije, namijenjene kućanstvima, industrijskim, poljoprivrednim ili komercijalnim pretplatnicima, u svrhe rudarenja kriptovaluta, strogo je zabranjeno” – naglašavaju iz nacionalne energetske kompanije Tavanir.
Striktna pravila važe za registrirana rudarska postrojenja, kojih tamo ima preko tisuću, no prema nekim procjenama, ta legalna postrojenja čine manje od 10% svih kapaciteta za rudarenje kriptovaluta instaliranih u Iranu.
U slučaju da se ovakav prijestup otkrije, prekršitelju će slijediti tri do pet puta viša novčana kazna nego do sada te povlačenje licence za rudarenje (ako je ovaj, dakako, posjeduje), uz plaćanje odštete za štetu koju su svojim ilegalnim korištenjem energije načinili. Onima koje se u istom prekršaju uhvati više puta moći će biti izračene i zatvorske kazne.
Rudarenje kriptovaluta je u Iranu legalno od 2019. godine, ali samo za one koji posjeduju valjanu dozvolu. Kako je glasnogovornik iranskog ministarstva energetike Mostafa Rajabi Mashhadi izjavio u svibnju 2021. godine, najavljujući kazne za korištenje subvencionirane energije, neovlašteno rudarenje kriptovaluta “stvara probleme u opskrbi električnom energijom zbog oštećenja lokalne elektroenergetske mreže i transformatora” zbog čega su prošle godine već dva puta vlasti privremeno uvodile zabranu rada za kriptorudare i njihove rigove. To, pak, nije spriječilo one ilegalne da se time nastave baviti.