Zaštita životinja

H&M se odavno odrekao prirodne kože i krzna, sad postupno izbacuje i perje iz svojih proizvoda

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Dd kraja naredne godine H&M će koristiti samo reciklirano paperje i perje. No, kako su napisali Reutersu, i taj je proces već pri kraju, već sada 90 posto perja u njihovom proizvodu je reciklirano iz već korištenih izvora, samo deset dolazi tako da se čupa sa "novih" životinja



Dobrobit životinja nam je važna i nijedna životinja ne smije biti ozlijeđena pri izradi naših proizvoda. Gajimo dugogodišnju predanost poboljšanju dobrobiti životinja u našim globalnim opskrbnim lancima i radimo na tome da sve materijale životinjskog podrijetla nabavljamo s farmi koje se u uzgoju dobro odnose prema životinjama.


Ovo su rečenice iz opsežnih internih izvješća H&M Grupe, švedske kompanije, jedne od najvećih u svijetu što se tiče odjeće, u kojima se da iščitati da se zaista trude pomiriti posao i izbjegavanje bilo kakve okrutnosti prema životinjama, koje su milenijima, osim za hranu, ljudima bile i glavni izvor odjeće i obuće.


H&M je davno odustao od korištenja materijala dobivenih s ugroženih vrsta, baš kao i eksploatacije životinjske kože i krzna na svojim odjevnim predmetima. Prije više od desetljeća su odustali i od angora vune jer ju je teško dobiti bez okrutnosti prema kunićima, prestali su prije dvije godine uzimati narudžbe za kašmir iako je kašmirsku kozu moguće ostrigati bez da joj se nanosi bilo kakav bol ili šteta…




O koraku dalje u tom pravcu danas je izvijestio Reuters pozivajući se na mail u kojem je švedski proizvođač odjeće potvrdio da će postupno ukinuti i uporabu paperja i perja koje se dobiva s gusaka i pataka i koristi za ispunu zimskih jakni, jastuka i ostalih tekstilnih proizvoda.


U e-mailu potvrđuju da će od kraja naredne godine koristiti samo reciklirano paperje i perje. No, kako su napisali Reutersu, i taj je proces već pri kraju, već sada 90 posto perja u njihovom proizvodu je reciklirano iz već korištenih izvora, samo deset dolazi tako da se čupa sa “novih” životinja.


Ovaj njihov potez je interesantan i više principijelan negoli svrsishodan. Ima smisla reći da H&M ne želi koristiti perje koje se čupa sa živih gusaka i patki jer im to nanosi bol, no da i sve odjevne tvrtke na svijetu prestanu naručivati perje, guske i patke će se nastaviti uzgajati na farmama zbog ljudske ishrane. Drugim riječima, novog perja će kao nus produkta proizvodnje mesa uvijek biti.


Nominalno, H&M svojim postupcima dokazuje da nisu imuni na patnje životinja, ali ima nešto i u marketingu i održavanju dobrog glasa u javnosti. Naime, znano je dugogodišnje nastojanje utjecajnih organizacija za zaštitu životinja poput PETA-e da pritisnu velike modne kuće kako bi izbacili materijale životinjskog porijekla iz uporabe.


Neke to hrabro ignoriraju, druge pak slušaju glas javnosti i prilagođavaju se, posebno kad se protesti događaju u njihovom dvorištu. Naime, aktivisti PETA-e su se ove godine na godišnjoj skupštini dioničara H&M-a pojavili u pačjim kostimima protestirajući protiv uporabe perja u H&M proizvodima.