Foto: Gage Skidmore/Wikimedia Commons
Ovaj zakon daje mogućnost roditeljima da discipliniraju svoju djecu, na način da mogu sami zatražiti od društvene mreže da ukinu profile njihove djece, a po odredbama zakona zahtjev društvena mreža mora sprovesti u roku od 10 dana
povezane vijesti
Prema relevantnim istraživanjima gotovo 40 posto američke djece između 8 i 12 godina i 95 posto onih između 13 i 17 godina koristi društvene mreže. U isto vrijeme, postoji nebrojeno empirijskih dokaza da društvene mreže višestruko negativno utječu na ponašanje djece i mladih, razvijaju ovisnost, izlažu online uznemiravanju, daju lažnu sliku o svijetu i opterećuju djecu nerealnim očekivanjima u rasponu od osobnog izgleda do poimanja uspjeha. U tolikoj mjeri da istraživanja sugeriraju da tinejdžeri koji „vise“ duže od tri sata na društvenim mrežama imaju dvostruko veći rizik od razvijanja anksioznih i depresivnih stanja.
Jedno od velikih pitanja današnjice je kako riješiti ovaj problem kad svako dijete danas ima pametni mobitel i postoji sto načina da se zaobiđe roditeljska kontrola i zabrane.
Na jedno od rješenja, pomalo radikalno, se odlučio guverner Floride i donedavni republikanski pretendent za predsjedničku kandidaturu Ron DeSantis. On je jučer potpisao državni zakon pod imenom HB3 kojim se mlađima od 14 godina zabranjuje da imaju profil na nekoj od društvenih mreža, a onima s 14 i 15 godina ograničava pristup Instagramu, TikToku i ostalim omiljenim „igračkama“, na način da moraju imati službeni pristanak roditelja za otvaranje profila.
DeSantis zakonom obavezuje tvrtke koje posjeduju društvene mreže da detektiraju i izbrišu profile stanovnika Floride za koje se utvrdi da su „vjerojatno mlađi od 14 godina“.
Iako ovo može zvučati kao još jedna nemoguća misija, zakon ima stavaka koji osnažuju njegovu provedivost. Između ostalog, ako društvene mreže ignoriraju zakonsku obvezu, to ih može suočiti s visokim kaznama, kao što im se već događa, uglavnom u Europi, po pitanju raspolaganja osobnim podacima korisnika.
Također, ovaj zakon daje mogućnost roditeljima da discipliniraju svoju djecu, na način da mogu sami zatražiti od društvene mreže da ukinu profile njihove djece, a po odredbama zakona zahtjev društvena mreža mora sprovesti u roku od 10 dana.
Osim brige za mentalno zdravlje floridske djece, prilikom predstavljanja zakona DeSantis je izjavio da je intencija zakona i sprečavanje pedofila da stupaju u kontakt s djecom putem društvenih mreža.
Treba reći da neke društvene mreže, svjesne opasnosti za djecu, same samovoljno ograničavaju pristup djeci, pa tako na Snapchatu, TikToku i Instagramu mlađi od 13 godina ne mogu otvoriti račun. U tom smislu, ovaj zakon samo postrožava već ustaljene prakse, ali otvorena pitanja ostaju.
Zakon bi trebao stupiti na snagu s pravim danom naredne godine, no pitanje je koliko će biti efikasan. Narav društvenih mreža je takva da je teško detektirati laže li netko o svojim godinama i identitetu kad otvara profil, a tu je i problem Prvog amandmana američkog Ustava koji sprečava državu da donosi zakone koji se kose sa osobnim slobodama. Tako je nedavno interesna skupina koja zastupa tehnološke divove tužila Ohio i Arkansas na toj osnovi nakon što su pokušali uvesti sličan zakon i tinejdžerima od 16 do 18 godina ograničiti pristup društvenim mrežama. Na kraju je i uspjela sudski odgoditi primjenu zakona.
Zasad je jedino Utahu uspjelo progurati i sprovesti u djelo zakon koji propisuje da svi mlađi od 18 godina mogu imati profil na društvenoj mreži samo uz pristanak roditelja.