Propali pokušaj

Fortnite se povlači iz Kine: vlasti ne skrivaju svoju autoritarnost ni u slučaju video igara

T.I.

Razvojna tvrtka nije otkrila dodatne informacije zašto je odlučila povući se sa tako velikog tržišta, no vrlo lako se može pretpostaviti da su ih na to potaknula ograničenja kineskih regulatora kojima pokušavaju smanjiti sve veću ovisnost o videoigrama



Igrači Fortnitea u Kini više neće moći pristupiti igri od 15. studenog 2021. godine, kada će Epic Games ugasiti servere.


„Test Fortnitea došao je do kraja. Ugasit ćemo servere u bliskoj budućnosti. Hvala svima koji su sudjelovali u Fortnite testu“ – stoji u kratkoj objavi Epic Gamesa na njihovoj službenoj kineskoj web stranici.


Razvojna tvrtka nije otkrila dodatne informacije zašto je odlučila povući se sa tako velikog tržišta, no vrlo lako se može pretpostaviti da su ih na to potaknula ograničenja kineskih regulatora kojima pokušavaju smanjiti sve veću ovisnost o videoigrama.




Naime, Epic Games se 2018. godine udružio s kineskim tehnološkim konglomeratom, Tencentom, u svrhu izbacivanja Fortnitea u Kini, no kako bi ona uopće mogla biti legalna za tamošnje igrače potrebno je bilo napraviti pojedine izmjene u videoigri poput uklanjanja svih motiva lubanja. Također, igrači nisu mogli kupiti V Bucks te su dobivali napomene da odu učiti ako su igrali dulje od 90 minuta radnim danom, a ako su se neki baš jako „opustili“ pa su odlučili odigrati više od 180 minuta, dočekala bi ih ova poruka „igrali ste tri sata, experience rate pao je za 50 posto, izazovi su onemogućeni, za dobrobit svoga zdravlja, odmah se odmorite i napravite vrijeme za učenje“.  Nadalje, navodi se i da je jedno od glavnih pravila igre promijenjeno, pa su tako svi oni koji su ostali živi duže od 20 minuta, proglašeni pobjednicima.


Nije pomoglo ni što su državni mediji također su nazivali internetske igre “duhovnim opijumom”, dodatno naglašavajući kineski skepticizam prema takvoj vrsti zabave, a prije dvije godine vlada je odredila kako mlađi od 18 godina mogu igrati online videoigre samo u razdoblju od 20 do 21 sat po lokalnom vremenu petkom, vikendom i praznicima.


Valjda istaknuti kako je Epic Games druga američka tvrtka izvlači svoj popularni proizvod iz kineskog digitalnog područja nakon što je to učinio LinkedIn prošlog mjeseca. Ova dva poteza naglašavaju koliko teško može biti za nekineske tvrtke ponuditi proizvode unutar granica Kine, čak i ako imaju „lokalnog igrača“ kao partnera koji im pomaže doći na tržište.


Ni ostali kulturni sadržaji ne prolaze puno bolje. Čini se da nedavni Marvelov film “Eternals” neće biti objavljen u Kini, vjerojatno zbog toga što je njegova redateljica – Chloé Zhao, rođena u Pekingu – dala komentare koje su neki protumačili kao kritične prema državi.


Regulatorno okruženje i smanjenje sposobnosti ili interesa za dovođenje globalnih filmova i igara u Kinu dodatno će izolirati zemlju od međunarodne kulture što dugoročno nije dobro za ijednu stranu.